Ако разгледате съвременна карта на най-населените градове на планетата, ще забележите, че те са сравнително равно разпределени по света, коментира VisualCapitalist.
Метрополиси като Москва, Ню Йорк, Токио, Кайро или Рио де Жанейро са отдалечени един друг, имат много различни географски и културни характеристики и на практически всеки континент днес има поне един от 20-те най-населени градове в света.
В бъдеще нещата ще бъдат много различни, сочат прогнози на Global Cities Institute. Всъщност през следващите около 80 години някои градове ще бъдат буквално 10 или 20 пъти по-големи, превръщайки се в гигантски мегаградове, чието население ще е сравнително близко по размер с това на цели страни като съвременна Германия, Франция или САЩ.
Най-интересната част? Нито един от тези градове няма да бъде Европа, Китай, Австралия или Америка. А анимираната графика по-долу показва именно как някои градове отпадат като най-големите в света за сметка на други.
Според прогнозите на Global Cities Institute четирите най-големи градове през 2100 г. ще бъдат:
Лагос
Лагос вече е един от най-големите метрополиси в Африка, а и един от най-бързо разрастващите се градове в света.
Всъщност той расте толкова бързо, че никой не знае колко точно е голям. Оценки на ООН сочат, че през 2011 г. населението му е било 11,2 млн. души, а през следващата година The New York Times твърди, че то вече е достигнало поне 21 млн. души. Оценките на Global Cities Institute сочат, че населението му ще достигне 88,3 млн. души до 2100 г., превръщайки го в най-големия град в света.
Лагос вече е център на западноафриканската търговия и финанси, но амбициозните му планове не спират дотук. В момента градът строи Eko Altantic – масивен нов жилищен и търговски район, който се рекламира като „Манхатън на Нигерия“.
Киншаса
Когато хората се сетят за Демократична република Конго, разрастващите се метрополиси като цяло не е първото нещо, което им идва наум.
Но Киншаса, преди група малки рибарски селища, вече е задминала Париж като най-големият френскоговорящ град в света. А до 2100 г. ще е вторият по големина град на планетата с население от 83,5 млн. души.
Прогнозите сочат, че около 60% от 17-те млн. души, живеещи там до 2025 г., ще бъдат под 18 години. Именно затова начинът, по който градът ще се справи с образованието е от жизненоважно значение за бъдещия напредък на Киншаса.
Дар ес-Салаам
Чували ли сте за Дар ел-Салаам – танзанийския мегаград, в който ще живеят 73,7 млн. души през 2100 г.?
В момента повечето хора не знаят много за него, но населението му ще се увеличи със забележителните 1588%, превръщайки го в третия по големина град в Африка и в света.
Интересното е, че Източна Африка ще бъде дом на много от най-големите градове в света в бъдеще – и доста от тях сякаш ще се появяват от нищото. В това число са Блантайър и Лилонгве в Малави и Лусака в Замбия например. Повечето хора на Запад вероятно дори не са чували за тези градове, но населението им ще достигне над 35 млн. души.
Мумбай
Градът, който ще завърши топ 4 на мегаградовете е Мумбай, който вече е един от най-големите градове в света с над 20 млн. души.
Като столица на забавлението в Индия ще бъде интересно как Мумбай ще се развива през годините – и каква ще бъде разликата между него и други мегаградове, като Делхи и Калкута, които също ще бъдат с население от по над 50 млн. жители.
Други графики можете да разгледате тук
преди 7 години Не мога да си представя,що за ужас ще е да живееш в 80 милионен град...Това ще рече,че ако случайно си в по-централната част,ще ти трябва един ден да се измъкнеш от града...Пази Боже! отговор Сигнализирай за неуместен коментар