Руският президент Владимир Путин заяви днес, че Джеймс Коми по нищо не се различава от Едуард Сноудън и затова Русия е готова да предостави политическо убежище и на бившия директор на ФБР, съобщава руската информационна агенция ТАСС.
В хода на годишната си "Пряка линия", предавана на живо от няколко руски телевизии и радиостанции, Путин окачестви като странно решението на Коми да запише тайно свой разговор с американския президент Доналд Тръмп и после да го предаде на медиите чрез свой приятел.
Той каза, че в случая Коми е действал "не като ръководител на спецслужба, а като правозащитник, който защищава определена позиция". Той саркастично добави, че ако Коми бъде изложен на преследвания, Русия е готова да му предложи политическо убежище.
"Той трябва да знае това", отбеляза руският президент.
По повод разследванията във Вашингтон за евентуална руска намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г. Путин каза, че в показанията си пред комисията на Сената по разузнаването Коми не е представил никакви доказателства за такава намеса.
По думите му Русия не възприема САЩ като свой враг, а раздухваната сред американците антируска истерия е плод на вътрешните борби сред американското ръководство. Според него на тези борби се дължи и вчерашното решение на Сената във Вашингтон за налагането на нови санкции срещу Москва заради намесата й в изборите.
Владимир Путин декларира, че Русия и нейните граждани желаят отношенията със САЩ и американците да се нормализират. Той обаче обвини Вашингтон, че има интереси навсякъде по света и навсякъде се намесва.
Руският президент изброи, че неговата страна би могла да си сътрудничи с Вашингтон в контрола върху неразпространението на ядрени оръжия, в борбата с негативните влияния върху околната среда и срещу бедността. По думите му именно бедността е един от източниците на радикализма.
Путин изрази надежда, че САЩ ще играят конструктивна роля за намирането на изход от кризите в Източна Украйна, Сирия и Близкия изток като цяло.
(БТА)