Дипломатическият разрив между Катар и съседите му от Залива може да им струва милиарди долари, тъй като ще забави търговията и инвестициите и ще направи по-скъпо кредитирането за региона, който се бори с последиците от ниските цени на петрола.
С активи, оценявани на 335 милиарда долара в суверенния си фонд, Катар изглежда може да избегне икономическа криза, породена от решението на Саудитска Арабия, Египет, Обединените арабски емирства (ОАЕ) и Бахрейн да затворят въздушните, морски и сухопътни транспортни връзки с емирството.
Разширените неотдавна пристанищни съоръжения на малката държава означават, че тя може да продължи да изнася втечнен природен газ, който ѝ донесе търговски излишък от 2,7 милиарда долара през април, и да внася по море стоки, досега обикновено получавани през сухопътната граница със Саудитска Арабия, която в момента е затворена.
Сектори от катарската икономика обаче ще пострадат тежко, ако спорът около обвиненията на Рияд, че Доха подкрепя тероризма, се проточи с месеци - перспектива, която срина катарската фондова борса с над 7 % в понеделник.
Бързо разрастващата се авиокомпания Qatar Airways, която е в центъра на усилията на малката страна да стане туристически възел, вероятно ще бъде изправена пред загуби, след като З бе забранен достъпът до някои от най-големите транспортни центрове в Близкия изток. Правителството на Катар прибягна до вътрешни и външни заеми, за да подпомогне финансирането на инфраструктурни разходи за около 200 милиарда долара, подготвяйки се за Световното първенство по футбол през 2022 година.
Спадът на стойността на катарските облигации в понеделник е сигнал, че кредитирането ще стане по-скъпо, което вероятно ще доведе до забавяне на някои проекти.
Цените по облигациите на други страни от шестчленния Съвет за сътрудничество в Залива (ССЗ) останаха почти без промяна в понеделник, но някои чуждестранни банкери заявиха, че кредитирането за целия регион в крайна сметка може да поскъпне, ако дипломатическото напрежение се запази.
"Ако този спор продължи известно време, последиците могат да са огромни", посочва банкер от международна финансова институция в Залива, пожелал анонимност заради политическата деликатност на въпроса.
"Мениджърите, управляващи активи, няма да правят разлика между Катар и другите страни от ССЗ, а международните мениджъри ще се въздържат от всякакво кредитиране. Ако се твърди, че Катар финансира тероризма или е склонен на компромиси, то мениджърите ще бъдат предпазливи", допълва той.
Тъй като всички те са силно зависими от износа на петрол и газ, страните от ССЗ имат помежду си слаби търговски и инвестиционни връзки, което ще ограничи икономическите последици от спора.
ОАЕ са най-големият търговски партньор на Катар от ССЗ, но едва петият по големина в глобален мащаб.
От Саудитска Арабия и другите държави от ССЗ традиционно идват едва около 5 до 10% от търговията на катарския фондов пазар, според борсови данни. Това означава, че дори пълно изтегляне няма да "потопи" борсата.
Катар обаче ще понесе големи щети в други области.
От Саудитска Арабия и ОАЕ в Катар през 2015 година са били внесени храни на стойност 309 милиона долара при общ обем на вноса 1,05 милиарда долара. Голяма част от тези стоки, особено млечни продукти, идват през сухопътната граница със Саудитска Арабия и Доха ще трябва да пренасочи тези доставки.
Цените на строителството в Катар също могат да се повишат, подхранвайки инфлация в икономиката, тъй като алуминият и други строителни материали вече няма да могат да бъдат внасяни по суша.
Саудитска Арабия, ОАЕ и Бахрейн изтеглиха посланиците си от Катар за осем месеца през 2014 година заради предполагаемата подкрепа на Доха за ислямистки групировки, но това имаше минимални последици за пазара или икономиката, тъй като не включваше затваряне на транспортните връзки.
Търговията и инвестициите до голяма степен продължиха както преди.
Този път Саудитска Арабия обеща да "започне юридически процедури за непосредствено разбирателство с братски и приятелски страни и международни компании, за да въведат същите процедури възможно най-скоро".
Не е ясно дали Рияд ще успее да убеди още страни да прекъснат връзките си с Доха, но може да се опита да принуди чуждестранни компании да избират между бизнеса с Катар и получаване на достъп до много по-големия саудитски пазар при отварянето му, планирано като част от икономическите реформи в Саудитска Арабия.
Банкери от Кайро посочиха в понеделник, че някои египетски банки са спрели да работят с катарски банки (по-късно през деня централната банка на Египет опроверга информацията, че е прекратила операциите си с финансови институции в Катар - бел. прев.). Не се знае дали банките от ССЗ ще сторят същото. Банкери от ОАЕ посочиха пред Ройтерс, че чакат указания от централната банка.
Фондовите пазари в Дубай и още няколко страни от Залива в понеделник се понижиха, макар далеч не толкова много колкото катарският, давайки сигнал, че инвеститорите в региона са разтревожени.
"Като цяло не е добре. Не мисля, че регионът е изпитвал такива сътресения толкова близо до дома. Според мен всички спекулират колко далеч могат да стигнат тези стъпки", казва Мохамед Али Ясин, главен изпълнителен директор на компанията NBAD Securities от Абу Даби.
"Всички се надяват, че умни хора ще се намесят и нещата ще се успокоят. Това, което наблюдаваме обаче, е постепенна ескалация", допълва той.
/БТА/
Всичко по темата можете да следите тук