IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Световните търговски потоци са нараснали с най-бавен темп от финансовата криза

Има обаче признаци за скромно ускоряване в края на годината

16:02 | 25.02.17 г.
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Трансграничните търговски потоци през 2016 г. са нараснали с най-бавния си темп от финансовата криза насам, но има признаци за скромно ускоряване в края на годината, съобщава Wall Street Journal.

Холандското бюро за анализ на икономическата политика (Netherlands Bureau for Economic Policy Analysis) обяви в петък, че обемът на вноса и износа на стоки е бил с 1,2% по-висок в сравнение с 2015 г., което представлява забавяне спрямо 2-процентовия темп на растеж през предишната година и е най-малкият ръст откакто обемът се срина през 2009 г.

Може би има обаче признаци за съживяване при износа и вноса, като обемът се е увеличил с 1,1% през последните три месеца на годината спрямо третото тримесечие с почти двоен темп на растеж.

Мудната търговия през 2016 г. отчасти отразява по-широката слабост на търсенето на стоки, като развитите икономики отбелязват най-бавното си разширяване от 2013 г., а някои от големите развиващи се икономики все още се свиват.

Много икономисти обаче вярват, че има други причини за слабия темп на растеж на търговията от 2012 г. насам, включително завишеното използване на търговски ограничения, различни от мита, и промени при създаването на т.нар. световни вериги на стойността – процеса, чрез който големите компании местят части от производството си и свързаните с него работни места извън страната.

Макар че двигател на търговските потоци е глобалният икономически растеж, икономистите отдавна вярват, че те от своя страна подкрепят растеж и затова се тревожат, че слабостта напоследък допринася за анемичния характер на глобалното разширяване. Има все повече опасения около влиянието върху глобалната икономика, в случай че президентът Доналд Тръмп изпълни обещанието си да промени търговските отношения, за да защити работните места.

В дългосрочен план световната търговия обикновено расте 1,5 пъти по-бързо от общото икономическо производство. През периода на бърза глобализация през 90-те години, търговията растеше два пъти по-бързо от икономическото производство.

Изглежда обаче темпът е по-бавен в сравнение с този на растежа на общото производство през 2016 г.

Въпреки ускоряването в края на годината експертите по търговията виждам малко перспективи за значително съживяване на търговските потоци през 2017 г.

Възходът на протекционизма вероятно ще се ускори вместо да се забави“, казва Раул Лиъринг, ръководител на международните търговски проучвания в ING Bank. “Несигурността около възможните мита върху вноса в САЩ също води до изчакване от страна на компаниите по отношение на изнасянето на част от дейността си, което е друг двигател на търговията“.

Лиъринг очаква търговските потоци отново да нарастват по-бавно от по-широкото икономическо производство през 2017 г.

И все пак, на фона на мрачните перспективи, има и известна доза оптимизъм във връзка с международната търговия. В четвъртък влезе в сила международно споразумение за опростяване движението на стоки през границите, което намаля търговските разходи с 14,3%, сочи Световната търговска организация. Споразумението за улесняване на търговията (Trade Facilitation Agreement) би трябвало да направи финансово по-достъпно ангажирането на по-малки фирми в търговията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още