Желаещите да потърсят своя шанс да израснат в кариерата, да намерят добро заплащане и нов живот за своето семейство, могат да го намерят в Сингапур. Това показва проучване на HSBC сред чуждестранните работници в 45 държави. В него не участват България.
73% от работещите в Сингапур чужденци се чувстват сигурни по отношение на състоянието на местната икономика. 62% получават по-добра заплата, отколкото в родните си държави, а 60% могат да пестят повече, отколкото в собствената си страна.
Според данните от анализа най-добре заплатени са чужденците, работещи в Швейцария. Страната заема пето място в класацията, отстъпвайки по другите показатели - възможности за кариерно развитие и добро място за семейството на чуждестранните работници. Изненадващо, но Чехия е преди Швейцария, именно защото предлага много добри условия за семействата (на второ място сред 45-те държави) и за кариерно развитие.
Най-добри условия за семействата на чуждестранните работници предлага Швеция, но страната отстъпва значително по отношение на възможностите за развитие (31 място). По показател заплащане на чуждестранни работници страната е на шесто място и това я нарежда на осмо място в общата класация.
Най-добри условия за развитие дава Нова Зеландия (2-ро място в общата класация), следвана от Испания (16-то място) и Канада (3-то място).
По отношение на заплащането второто и третото място заемат Сингапур и Германия. Чуждите работници в Германия обаче не получават добри условия за кариерно развитие (27-мо място) и за семействата (12-то място). Така най-голямата европейска икономика се нарежда едва на 10-то място в общата класация за привлекателност на страната в очите на чуждите работници.
Най-лошо е заплащането на чужденците в Италия. Страната навлиза в криза и чужденците отчитат по-лошите условия за семействата им (32-ро място) и за кариерно развитие (21-во място). Така Италия заема 43-то място в общата класация.
Отделни градове също са много привлекателни за чужденците, търсещи реализация и нов живот. Най-много чужди работници отиват към Лондон и Ню Йорк, които предлагат много добри възможности за кариерно развитие. Торонто и Сидни пък са привлекателни по отношение на условията за семействата на чуждите работници.
Торонто е дестинация на "по-старото поколение" работници - 25% от работещите в чужда държава над 55-годишни работници. 63% от тях се чувстват по-сигурни в този град, отколкото в собствената си държава.
В Цюрих пък заплатите на чужденците са най-високи - 44% от тях получават над 200 хил. долара годишна заплата. Чуждите работници в Шанхай също се радват на високо заплащане - около 30% от тях печелят над 200 хил. долара годишно.
Така нареченото поколение "Милениум" (на възраст между 18 и 34 години) са най-активни в търсенето на работа в чужбина. Основният им мотив е кариерно развитие, е посочено още в анализа на HSBC.