3. Президентът Тръмп
Докато Тръмп се подготвя да поеме поста през 2017 г., някои от предложенията му може да имат "помитащо влияние" върху компаниите, които искат да правят бизнес и сделки в САЩ.
Той призова за данъчни облекчения, които може да доведат до репатрацията на средствата на американските компании извън страната и по-ниски данъчни сметки. А това може да освободи милиарди долари за сливания и придобивания в страната, както и за дивиденти и обратно изкупуване на акции.
„Това ще освободи пари за сливания и придобивания и ще захрани вълна от сделки“, казва главният изпълнителен директор на LionTree Advisors Арая Буркоф в коментар. „Репатрирането може да бъде от особена полза на Apple, Microsoft, Alphabet, Cisco и Oracle, които държат около 500 млрд. долара в брой извън страната“.
Твърдата линия на Тръмп по отношение на Китай и изборът на членовете на администрацията му може да доведе и до повече регулации при инвестициите от страната в САЩ.
Оптимизъм
Въпреки това някои катаклизми все пак създават възможности за купувачите. Чуждестранните придобиващи компании са похарчили най-голяма сума за европейски активи тази година от поне 1990 г., сочат данни на Bloomberg, възползвайки се от по-слабите валути, които са направили сделки по-евтини.
Някои в индустрията остават оптимисти за 2017 г.
„Победата на Тръмп вля огромно доверие в пазарите, а нищо не е по-важно за сливанията и придобиванията от доверието в бъдещето“, казва Джон Райс, ръководител на глобалните сливания и придобивания в White & Case. “Оставаме оптимисти за сделките през 2017 г. и очакваме те да бъдат по-активни от 2016 г., макар и не колкото през 2015 г.“.
Американските компании може да се окажат големите печеливши. „Ако Тръмп продължи да бъде възприеман като искащ и можещ да приложи пробизнес програмата си, това ще увеличи способността на американските компании да правят придобивания по света и да направят САЩ по-атрактивни за неамериканските придобиващи“, казва Райс. „Като цяло САЩ ще бъдат приети като сравнително добро място за правене на сделки“.