IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България е последна в ЕС в индекс на просперитета

Страната ни е на 57-мо място в глобалното подреждане, като подобрява класирането си незначително за период от 10 години

09:09 | 07.11.16 г. 11
<p>
	Представянето на България в индекса. <em>Илюстрация: Legatum Prosperity Index </em></p>

Представянето на България в индекса. Илюстрация: Legatum Prosperity Index

България е на 57-мо място в международна класация за просперитет, която обхваща 149 държави. Страната ни подобрява класирането си със само три позиции за последните 10 години, като е на последно място от държавите от Европейския съюз (ЕС), отчитат съставителите на класацията.

В Legatum Prosperity Index държавите се оценяват по 7 критерия – качество на икономиката, управление, достъп до образование, здравеопазване, лична свобода, социален капитал и околна среда.

Най-лоша оценка България получава в сферата на социалния капитал – страната ни заема 111-та позиция само по този критерий. Подиндексът измерва силата на личните взаимоотношения в обществото, социалната подкрепа, социалните норми и гражданското участие в обществото.

Втората най-лоша оценка е за здравеопазването. По този критерий България е на 91-во място.

Най-добра оценка България получава по критерия достъп до образование – 39-та позиция, и по околна среда – 41-ва позиция.

Най-голямо подобрение през последните години страната ни постига по критериите бизнес среда, социален капитал и околна среда. Същевременно обаче България изостава в сравнение с ЕС по управление, здравеопазване и лична свобода.

Въпреки отчетеното подобрение, в сравнение с предишната класация по критерия бизнес среда страната ни губи 6 позиции. По критерий държавно управление страната ни пропада с 25 позиции в класацията като една от най-корумпираните държави в ЕС

„Преходът към демокрация и свободна пазарна икономика е по-бавен в България в сравнение с други страни от региона. Страната остава една от най-бедните и най-корумпираните държави в ЕС“, посочва се в класацията.

„Съседната на България Румъния, която се присъедини към ЕС също през 2007 г., отчита по-голям прогрес по отношение на бизнес средата за същия период от време, както и напредък в борбата с корупцията. Затова за в бъдеще е важно България да осъществи необходимите реформи, които не само да насърчат растежа, но и да намалят широко разпространената бедност. Най-важно е да се обърне внимание на неефективното правителство, организираната престъпност и корупцията“, заключава се в доклада за страната ни.

В класацията се подчертава, че финансовата криза от 2008 г. е ударила тежко страната ни и икономиката все още се възстановява от удара. Растежът на икономиката е слаб и липсват политически усилия за насърчаването му, както и насърчаването на конкурентоспособността.

Лидер в класацията е Нова Зеландия, следвана от Норвегия, която е лидер за Европа, и Финландия. Топ 10 се допълва от Швейцария, Канада, Австралия, Холандия, Швеция, Дания и Великобритания.

На дъното на класацията е Йемен, а преди него се нареждат Афганистан, Централноафриканската република, Судан, Демократична република Конго, Чад, Ирак, Мавритания, Ангола и Бурунди.

От съседните ни Балкански държави след нас в класацията е Черна гора – на 58-мо място, Сърбия – на 66-то, Албания на 74-то, Турция на 78-мо. Македония е класирана преди нас на 53-то място, Румъния е на 50-то, а Гърция – на 44-то.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:51 | 14.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 9 rate down comment 1
bgMan
преди 8 години
Не само изпълнителите трябва да висят по стълбовете.Задкулисието което ги издига и после им нарежда какво да правят и какво да не правят също трябва да си плати. Не се ли отреже главата на змея винаги ще продължава да се повтаря едно и също.В цялата ни история е пълно с предатели, които продават народа и страната си на някоя чужда кауза само за да си оправят собственото положение. Такива ще продължава да има, защото май това е основна българска ценност.Системата и задкулисието, което създава и всеки възпроизвежда това статукво трябва да бъде унищожена без никаква милост, обаче това не може да стане докато хората не го проумеят, че трябва да престанат да бъдат първосигнални тъ.па.нари и да спират да мислят щом някой им посочи просто един виновник, който е нищо повече от *** пряк изпълнител на нечия чужда воля.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 2
0pk
преди 8 години
А кой ще ги окачи на стълбовете? Има ли алтернативна организация? ЦРУ ще ни дойдат на помощ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 3
Alx
преди 8 години
Най много да се случи това което трябваше да се случи 89г , всички агенти и другари да висят по стълбовете.... че и някой "демократи" ще идат покрай тях... но пък те какви ли демократи са, с членски карти на БКП ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 3
kalendar
преди 8 години
@4 хахахаха:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 6 rate down comment 8
0pk
преди 8 години
Не вее, виновни са гдните чрвени кмуняги, дето искат да ни върнат в 19 век, нищо че вече 25 години сме демокрация, пък комунизма си отиде. Призрака му още векове наред ще гони умните красиви и интелегентни недореформатори, дето и носа си не могат да избършат без директива от брюксел. Да вземат в парламента да гласуват, за премахване на изборите и всичко да се назначава директно от брюксел. Тука имаше една зелка, дето твърдеше, че щом нещо си е избрано с избори, то има право от името на народа да взима сто про легитимни решения и значи няма да има възражения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още