Растежът на световната икономика остава прекалено слаб и неравномерен и би пострадал от завръщане на протекционизма - провалилата се„икономическа рецепта от миналото“, коментира управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард, цитирана от AFP.
По думите ѝ да се ограничава търговията и да се поставят рамки на отварянето на икономиката със сигурност ще доведе до влошаване на перспективите за световния растеж, най-вече за най-уязвимите граждани. Лагард изтъква всичко това в момент, в който протекционизмът набира сили в Европа и САЩ.
Управляващият директор на МВФ предупреди още, че МВФ отново ще преразгледа към понижение своята прогноза за растежа на американската икономика през тази година, предава Ройтерс. Предупреждението е отправено в предварително подготвен текст за изказване в Северозападния университет в Чикаго, само седмица преди годишните срещи на Световната банка и МВФ.
Според Лагард Китай и Индия ще продължат да се развиват относително по-добре, като първата ще се радва на растеж от около 6%, а втората – от над 7%.
Страдащите от рецесия Бразилия и Русия пък започват да показват признаци на подобрение, допълва Лагард. Тя твърди, че правителствата трябва да прилагат повече и по-добри политики за преквалификация на работещите, пострадали от глобализацията, да инвестират повече в образование и инфраструктура. Същевременно те трябва да продължат продуктивните реформи в подкрепа на растежа на техните икономики.
Лагард призова за спиране засилването на неравенствата, особено в богатите страни. Тя обясни, че сегашната слаба икономика не може действително да се сравни с финансовата криза през 2008 г.
/БТА/
преди 8 години тая дърта коза, осъдих ли я за данъците или се потули тая работа? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години протекционизма в момента се използва като оръжие точно от САЩ срещу Китай, който ги отнесе като куцо пиле домат. Ако беше обратното щяха да пеят песни за свободна търговия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Писательо, чети! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години и как прецени че се развива по добре от САЩ ... или за това вмъкна "относително". Само по годишния растеж в проценти ли съдиш ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Добре де, протекционизма не е решение, но Китай, която добре се възползва от него, "ще продължи да да се развива относително по-добре" от САЩ, които са световния пример за либерална икономика.П.п. Коя "икономическа рецепта" не се е провалила? отговор Сигнализирай за неуместен коментар