Централната банка на Саудитска Арабия увеличава усилията за подкрепа на банките, докато те се сблъскват с ефектите от ниските цени на петрола, съобщи Bloomberg.
Саудитската парична агенция, както е позната централната банка, инжектира в банките около 20 млрд. риала (5,3 млрд. долара) под формата на срочни депозити от името на държавни институции. Освен това регулаторът въвежда 7-дневни и 28-дневни договори за обратно изкупуване в рамките на своята „подкрепяща парична политика“. Банката не предоставя повече детайли.
Монархията, която се готви за първото си емитиране на международни облигации, полага усилия да се справи с недостига на средства в банковата система. Междубанковият лихвен процент, който е ключов измерител за цената на кредитите, се повиши до най-високото си ниво от седем години, след като сривът на петролния пазар принуди правителството да изтегли пари от банковата система. Това от своя страна понижи ликвидността.
По-рано Bloomberg съобщи, че през юни банката е предоставила на банките 15 млрд. риала под формата на краткосрочни кредити през юни.
„Ситуацията с ликвидността остава сложна, но изглежда, че централната банка ще продължава да подкрепя саудитските банки“, казва Мурад Ансари, анализатор в инвестиционната банка EFG-Hermes, базиран в Рияд.
Саудитският борсов индекс на акциите на банките се повиши с 1,3%, което е най-големият ръст в рамките на сесия от три седмици насам. Широкият индекс Tadawul All Share Index добавя 0,8% към стойността си.
Според Апостолос Бантис, анализатор от Commerzbank, базиран в Дубай, властите вероятно искат да разсеят опасенията сред инвеститорите преди планираното емитиране на еврооблигации, за които се предполага, че ще са на стойност поне 10 млрд. долара.
Саудитска Арабия предприе и драстичен ход за намаляване на разходите, като обяви, че ще намали заплатите на министрите с 20% и ще ограничи финансовите стимули за държавните служители, предаде CNBC.
Държавните служители формират около две трети от работещите саудитци.
Средствата, които се отпускат за жилищни нужди и автомобили на членовете на саудитския парламент, ще бъдат намалени с 15%.
Бонусите за извънредна работа ще бъдат ограничени до между 25 и 50% от основните заплати, а годишният отпуск вече няма да може да надхвърля 30 дни.
Предвижда се изключение за военнослужещите, които участват в бойни действия по южната граница и в чужбина като част от 18-месечна военна намеса на Саудитска Арабия в съседен Йемен.
преди 8 години Представената от мен истина е полезна и за Вас. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години От кога не си посещавал твоя психолог? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Централната банка на Саудитска Арабия не може да спаси банките, защото (сгрешената парична система) водещата причина не е в нейна компетентност.При условия на сегашната грешка на Саудитска Арабия, нейната ЦБ е със съдба на жертва и с подсигурен провал.За спасение е необходимо подобрение на тяхна парична система. отговор Сигнализирай за неуместен коментар