Дилма Русеф официално бе отстранена от поста президент на Бразилия в сряда заради нарушаване на бюджетните закони, съобщава The Wall Street Journal. Отстраняването идва след процес на импийчмънт, който поляризира латиноамериканската страна и парализира политическия небосклон в продължение на девет месеца.
Сега новите лидери на Бразилия ще трябва да се борят с икономика в рецесия и разгневен, разединен електорат.
Сенатът на Бразилия гласува с 61 гласа "за" срещу 20 "против" по обвиненията, че Русеф е използвала незаконни счетоводни маневри, за да прикрие нарастващия бюджетен дефицит. Действията се считат за престъпление, подлежащо на импийчмънт, в страната с история на хиперинфлация и лошо фискално управление. Две трети от общо 81 сенатора в Бразилия, или 54 гласа, бяха нужни за премахването на Русеф от власт.
Резултатът беше до голяма степен очакван, макар и само частично заради юридическите доказателства, представени срещу нея. Преди последната фаза на процеса, стартиран миналата седмица, администрацията на Русеф се изправи пред брутална рецесия и огромен корупционен скандала в държавната петролна компания Petrobras, който разцепи политическата ѝ база и унищожи подкрепата за нея сред обществото.
Отстраняването ѝ е унизителен край за първата жена президент на Бразилия и слага край на близо 13 години управление на нейната лява Работническа партия. Тя заяви, че ще обжалва решението.
Временно изпълняващият длъжността президент на Бразилия Мишел Темер, който бе вицепрезидент и бе сред множеството бивши поддръжници на Русеф, които бързо я изоставиха, след като започнаха проблеми, ще завърши втория ѝ мандат, приключващ в края на 2018 г.
Той ще встъпи в длъжност като президент още днес, като ще положи клетва в 16 часа местно време (19 часа по Гринуич). Церемонията по встъпването в длъжност ще се състои в Сената. Очаква се след това 75-годишният Темер да отпътува за Китай, за да участва в срещата на високо равнище на най-големите световни икономики Г-20.
преди 8 години Бе...не съм и адвокат на Дилма, ама я отстраняват...щото прикривала бюджетният дефицит??? Сериозно ли? До колкото четох обвиненията в корупция били отпаднали... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Ей туй лошото ЦРУ ... иначе ги водеше към светлият социализъм, просперитет и глобална икономическа хегемония ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Мдааа 1:0 за ЦРУ , рейтинговите глашатаи на САЩа могат да почнат наддаването ...иде просперитетът и демокрацията ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар