Турските власти са задържали десетки банкови инспектори и учени заради съмнения за връзки с опита за преврат от миналия месец и с духовника в изгнание и основен опонент на турския президент Реджеп Тайип Ердоган – Фетхуллах Гюлен, предава Ройтерс.
Над 40 хил. души са задържани от турските власти заради опита за преврат. От тях повече от 20 хил. са в ареста за постоянно, а властите възнамеряват да освобождават и затворници с останали до 2 години от присъдите им, за да разчистят място в затворите, припомня агенцията. Това е свидетелство, че чистката ще продължи.
Повече от 80 хил. души – служители в публичната администрация, полицаи, съдии, военни и т.н., са уволнени заради подозрения за връзки с Гюлен и опита за преврат. Закриват се и фирми, фондации, учебни заведения, банки и други предприятия, за които се смята, че финансират организацията на Гюлен.
Степента на чистките след опита за преврат притеснява западните съюзници на Ердоган, които смятат, че той използва разследванията и арестите, за да задуши инакомислието.
Вицепремиерът Мехмет Шимшек заяви, че правителството вече преговаря с банки да отрежат финансирането на фирмите, свързани с Гюлен. Той уточни, че става въпрос за стотици фирми, но това няма да повлияе на икономиката на страната.
Днес полицията е задържала 29 банкови инспектори от държавния регулатор, съобщава държавната информационна агенция на Турция. Инспекторите са заподозрени в незаконни разследвания на сметки на свързана с правителството фондация.
Разпоредено е и задържането на още около 200 души – включително и водещи бизнесмени, както и за изземването на активи в операция, насочена срещу свързана с бизнеса на Гюлен организация.
Ердоган обвинява Гюлен, който от 1999 г. живее в САЩ, за опита за преврат и поиска екстрадицията му. Духовникът отрича обвиненията.
Междувременно днес комисия в Гърция изслуша първия от осемте военни пилота, които избягаха от Турция след проваления преврат. Военните търсят убежище в южната ни съседка, като отричат участие в размириците, но смятат, че връщането им в родината им застрашава живота им.
Турция официално поиска екстрадицията на пилотите, като ги определя като "предатели" и "терористични елементи".
Засега адвокатите на пилотите не предоставят информация по делото. Изслушванията ще продължат и през следващата седмица.
Случаят обаче подчертава ескалиращото напрежение между Турция и съюзниците й от НАТО. Информационната агенция припомня, че конкретно Анкара и Атина едва не стигнаха до война преди около 20 години заради остров в Средиземно море.
преди 8 години кене*фи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Да се готвят чистачите на ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дано не се стигне чак до там, че тогава по границата ни ще трябва да има 2 реда трупове. Много "българи" ще тръгнат нагоре. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аха...и да се възцари демокрация и благоденствие и на турска земя най накрая. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Дано.И по-скоро да е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар