IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо цената на петрола е толкова променлива

Търсенето и предлагането на суровината се влияят от редица големи и важни фактори

16:54 | 12.06.16 г. 2
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

През лятото на 2014 година американският лек суров петрол се търгуваше на нива от над 105 долара за барел. Тогава заглавието на статия в Bloomberg гласеше: „Възможно е петролът да достигне цена от над 116 долара за барел заради разширяването на конфликта в Ирак“. На 19 юни пък Investopedia прогнозира цена от 118,75 долара за барел, пише Bloomberg TV Bulgaria.

Всички добре знаем историята след това, последвалия срив, като само в рамките на 6 месеца барел петрол се търгуваше за под 50 долара за барел. В началото на 2016 цената вече беше падна до под 30 долара за барел, а месеци по-късно се възстанови до 50 долара долара за барел.

Прогнозирането е трудно, а това важи с пълна сила за петролния пазар. Както Уорън Бъфет красноречиво се изрази – много хора бяха хванати да плуват без бански, когато вълната от високи цени на петрола изчезна.

Защо обаче цената на петрола е толкова волатилна, след като това е пазар като всеки друг, с търсене и предлагане? Проблемът е, че търсенето и предлагането на суровината се влияят от редица големи и важни фактори, като времето, технологиите и геополитиката. 

Необичайно студеното време често води до ръстове в цената заради ръстове в търсенето на отоплителни ресурси. Природни бедствия, като горските пожари в Канада, пък могат да се отразят по същия начин на цената, но засягайки производството и понижавайки добивите и съответно предлагането.

Технологиите в лицето на набиращите скорост възобновяеми енергийни източници от своя страна понижават търсенето на петрол и формират по-дългосрочни тенденции по отношение на търсенето.

Продължителен спад в цената пък води до понижени инвестиции, които в дългосрочен план също предполагат ръст в цената.

Като добавим и измененията около спекулациите за действия на големи производители или блокове от производители, като ОПЕК, факторите, влияещи на цената в краткосрочен и дългосрочен план, стават наистина много, като всеки от тях е способен да задвижи цената във всяка посока. 

Още икономически новини четете в сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:12 | 30.08.22 г.
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 5
michaelis12
преди 8 години
свърши тая с долара .... она цената на петрола нека си се колабае, ама нема да е за дълго. Има още едно надоле и после трайно нагоре. Кой иска да верва кой иска да не верва .... :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 3 rate down comment 6
Grosss
преди 8 години
Ами формулата е скъп долар евтин петрол и обранто.За да има паритет на долара с еврото петрола трябва да струва 25 долара.Арабите скочиха,веднъжтеглиха кредити за покриване на дефицита си и в момента заплашват с продажба на Американски съкровищни бонове за осигоряване на свободенкеш за нормално функциониране на икономиките им .Така ,че 60-70 долара
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още