Аржентина е договорила плащането на 217 млн. долара на две енергийни компании като част от дълги арбитражни дела, започнали след икономическата криза от 2001-02 г. Стъпката е част от усилията на дясноцентристкото правителство да привлече обратно чуждестранните инвеститори към страната, съобщава Ройтерс.
Аржентина ще плати обезщетения на британската BG Group, собственост на Royal Dutch Shell, и американската El Paso Energy, сега притежавана от Kinder Morgan, съобщи финансовият министър на страната в изявление от петък.
„И двете споразумения слагат край на исковете и проправят пътя към повторно установяване на преки инвестиции, особено от компании, идващи от свързаните страни (Великобритания и САЩ) и в енергийния сектор“, заяви министерството.
Международният център за уреждане на инвестиционни спорове към Световната банка взе решения в полза на двете компании през 2014 г.
Миналия месец Аржентина се завърна на глобалните облигационни пазари и направи плащания към кредитори, 14 години след дефолта по огромния държавен дълг, който доведе до отлив на инвестиции и вълна от съдебни спорове.
Новият президент Маурисио Макри, благоприятно настроен към бизнеса, се надява, че затварянето на болезнената глава в историята на стрната ще свали разходите за заеми в третата най-голяма икономика в Латинска Америка и ще привлече инвестициите, нужни, за да се даде старт на растежа.
Правителството иска да постигне енергийна независимост, а Макри обеща да увеличи инвестициите в петролния сектор, особено във възобновяемата енергия и шистовото поле Vaca Muerta в Патагония.
Плащанията на обещетенията ще бъдат осъществени чрез деноминирани в евро облигации, каза още правителството.