IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Световната икономика още дълго ще е в рецесия, прогнозира руски икономист

Не се наблюдават фактори за икономически ръст, смята основателят на център "Неоикономика"

21:51 | 10.05.16 г. 2
Световната икономика още дълго ще е в рецесия, прогнозира руски икономист

Все още не можем да говорим за икономическо възстановяване след голямата рецесия. Това каза руският икономист Олег Григориев, основател на научноизследователски център за „Неокономика“ пред Bloomberg TV Bulgaria. Според него се наблюдава забавяне на икономиката.

"През последните осем години, след острата фаза на кризата, това е депресия. Тя протича с временни подобрения и влошавания", каза Григориев и допълни, че тази депресия ще продължи още достатъчно дълго време. Фактори за икономически растеж не се наблюдават в настоящия момент.

По думите на икономиста основният и най-мащабен риск, който се появи е свързан с облигационния пазар - пазарът на корпоративни заеми.

"Имаше много пари, които бяха евтини. Компаниите активно вземаха заеми и последва възстановяване на пазара. Но сега, когато Фед мисли за повишаване на основната лихва до едно стандартно равнище от 4%, това ще създаде голяма заплаха за разрушаване на балона, който се е образувал", категоричен беше Григориев.

Той поясни още, че много компании няма да могат да се справят с обслужването на своите дългове. Този фактор се отчита от Фед и за това графикът за повишаване на основната лихва не се спазва и няма да се спазва и в бъдеще.

Григориев каза още, че "това, което се предприема в световната икономика е реализация на кейнсианските рецепти в нови условия, но резултатите показват, че те не дават възможност икономиката да се откъсне от дъното".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 4 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
продълж.на коментар 1 Мориц Шуларик и екипът му са изследвали общо 90 кризи от 1870 година насам и са установили, че финансовите катастрофи или сривовете на финансовата система най-често са били резултат от задълженията на частния сектор - http://***.dw.com/bg/европа-тъне-в-дългове/a-17583328
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Атанасио
преди 8 години
Не мисля ,че само корпоративният дълг е проблем но както и да е Кейнсианските рецепти просто задържат да не падне БВП-то в развитите държави и нобелиста Пол Кругман и Лари Съмърс екс фин.м-р на САЩ признават за ''стагнация от един век'' ,че кризата е системна - http://bg.mondediplo.com/article1436.htmlНе съм чел още книгата му Епоха на растежа. Лекции по неокономика'' но ако няма нищо за системната криза ще жалко ,и затова обяснявам ''Капитализмът окончателно отстъпи място на кредитизма, който по същество е типична измамна схема на Понци ... Все още има изход и първата стъпка към него е да си признаем, че така не може да продължава занапред ... Bulgaria On Air THE INFLIGHT MAGAZINE'' - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още