Заради сериозен недостиг на банкноти от американския долар Зимбабве започва да емитира свой вариант на долара като паралелна валута, предаде BBC. Освен това се въвежда горна граница при теглене от сметки в размер на 1000 долара на ден. Целта на мерките е да се облекчат ефектите от отлива на резерви в чуждестранна валута, посочват от Централната банка на страната. По-рано беше въведен лимит от 1000 долара в брой, които могат да се изнасят от Зимбабве.
Според управителя на централната банка на страната Джон Мангудя новите средства ще бъдат обезпечени с ликвидна подкрепа на стойност 200 млн. долара, осигурена от Африканската експортно-импортна банка. Емисията ще включва банкноти от 2, 5, 10 и 20 долара, които ще имат същата покупателна стойност като автентичните американски долари.
Сгрешена икономическа политика доведе южноафриканската страна през изминалите години в галопираща хиперинфлация. Правителството на управляващия от дълги години Роберт Мугабе бе принудено през 2009 г. да се откаже от своята валута, а хиперинфлацията в Зимбабве достигна такива размери, че централната банка спря да предоставя статистика за нея.
От тогава в страната се използват доларът, както и някои други валути, като южноафриканският ранд и китайският юан, а пиковият момент за инфлацията беше през средата на ноември, когато тя достигна 79,6 милиарда процента.
В разгара на икономическата криза през 2008 г. зимбабвийците трябваше да носят сакове с банкноти по магазините, за да купуват основни стоки като хляб и мляко. Цените растяха по най-малко два пъти на ден.
Официално страната се отказа от валутата си през 2015 г. Най-голямата и последна банкнота бе отпечатана от централната банка през 2008 г., като нейният номинал е 100 трлн. зимбабвийски долара. Сумата не е достатъчна, за да си платите автобусния превоз за една седмица.
Въпреки че е наричана "Житницата на Африка" заради плодородната земя, Зимбабве преживя повече от десетилетна финансова криза, която до голяма степен се дължи на поземлените реформи на президента Робърт Мугабе. Действията на държавния глава на практика унищожиха селскостопанския сектор на страната, който бе гръбнакът на икономиката.
преди 8 години Минават къв валутен борд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар