Въвеждането на отрицателни лихвени проценти от институции като Европейската централна банка и Японската централна банка оказва силно влияние върху облигационните пазари.
Значителна част от облигациите вече се търгуват с отрицателни лихви заради тази политика на централните банки, покупките на активи, постоянните опасения от дефлация, несигурните икономически прогнози и повишените нива на бягство от риска.
Анализаторите на Bank of America-Merrill Lynch са обобщили ситуацията на пазара в графика, която е доста красноречива, пише Business Insider.
Глобален дял на облигациите с отрицателна доходност
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 8 години Още малко и ще се проумее защото кризата е системна - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1752811994997027 Казано кратко като оставим темата за разделението и производителността на труда кризата е системна защото икономическият растеж не може да е безкраен ,защото крайното търсене от държавата и гражданите неможе да е безкрайно в една затворена система като Земята ,и заради изчерпаемите енергийни източници(петрол,газ...) ,и заради глобалното затопляне - казано иначе за да има безкраен растеж трябва още една Земя и още милиарди консуматори на стоки и услуги.НО сегашното устройство на световната финансова система заради лихварството и т.н. доходност от акции,облигации се нуждае от безкраен растеж и тъй като това е невъзможно трябва нова ''система'' и системен подход - ресурсно базирана и планирана екологична икономика без лихви и инфлация казано кратко отговор Сигнализирай за неуместен коментар