Бразилската икономика се спуска безконтролно по спиралата на политическата криза с напредването на процеса по импийчмънт на президента Дилма Русеф. Между декември и февруари безработицата в южноамериканската страна скача до 10,2%, сочат последните правителствени данни.
Това е нивото, на което безработицата беше при голямата рецесия през 2009 г., пише CNN Money.
Само година по-рано делът на бразилците без работа беше 7,4%. За същия период заплатите се понижават с близо 4 на сто на фона на високата инфлация.
Лошите новини за трудовия пазар идват само ден след като долната камара на бразилския Конгрес гласува в подкрепа на отстраняването на президента Дилма Русеф заради обвинения, че е прикривала бюджетния дефицит, за да спечели втори мандат през 2014 г.
Русеф може да бъде свалена от поста още през май, когато Сенатът ще гласува за импийчмънта.
В момента 10 милиона бразилци са безработни, което е с 3 милиона души повече в сравнение с година по-рано. Най-голямата южноамериканска икономика продължава да потъва в още по-дълбока рецесия.
Икономическите проблеми, наред с мащабния корупционен скандал около петролния гигант Petrobras, предизвикват масови протести в цяла Бразилия само 100 дни преди летните Олимпийски игри в Рио де Жанейро.
През 2015 г. икономиката на Бразилия се сви с 3,8%. Централната банка прогнозира, че през тази година БВП ще се понижи с 3,5 на сто.