IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

МВФ: Пазарите ще са все по-податливи на китайски сътресения

Според фонда причината е, че финансовото влияние на страната нараства, а използването на юана като валута за финансиране се разширява

18:49 | 04.04.16 г.
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Разпространението на китайските икономически шокове на глобалните пазари ще се засили през следващите години, тъй като финансовото влияние на страната нараства, а използването на юана като валута за финансиране се разширява, заяви Международният валутен фонд (МВФ) в понеделник.

В последния си Доклад за глобалната финансова стабилност (Global Financial Stability Report) МВФ казва, че развитията на развиващите се пазари сега са причина за от една трета до 40% от разликата между възвращаемостта на фондовите пазари и колебанията на валутни курсове в цял свят, съобщава CNBC.

Забавянето на икономическия растеж на Китай и индустриалното производство се пренесоха на глобалните финансови пазари миналата година, довеждайки до срив на цените на акциите и суровините както в развиващите се икономики, така и в развитите.

Според МВФ пазарите са станали изключително чувствителни към икономически сигнали, идващи от Китай, а централните банкери не трябва да изпращат смесени послания.

„Тъй като ролята на Китай в глобалната финансова система нараства, ясната и навременна комуникация на политическите му решения, прозрачностат на политическите цели и стратегии, съвместими с успешното им постигане, ще бъдат все по-важни, за да се избягват волатилни реакции на пазарите с по-широки отражения“, казва МВФ в доклада си, представен в понеделник.

Пазарите все по-често ще се влияят от размера на китайската икономика, финансовите връзки, като вписването на китайски компании на международните фондове пазари, и все по-широкото използване на юана при международни трансакции.

Според МВФ от моделирането на капиталовата възвращаемост на 13 други развиващи се пазари и 25 развити икономики става ясно, че шоковите влияния от Китай са станали статистически значими малко след финансовата криза от 2007-2009 г. Изненади от гледна точка на растежа на други големи пазарни икономики нямат същия значим характер на влиянието на Китай върху цените на световните акции.

„Отвъд все по-важното значение на китайската икономика размерът на разливите по финансовите пазари вероятно ще нарасне заради прехода към по-пазарно базирана финансова система и спад на сегментацията на пазара“, казва МВФ.

„Нещо повече, предизвикателството на създаването на плавен преход ще направи глобалните финансови пазари по-чувствителни към промени в икономическите и финансови условия и политики“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:26 | 13.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още