IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Иран играе твърдо с европейските купувачи дори след вдигането на санкциите

Откакто през януари ограниченията бяха вдигнати, Иран е продал едва четири танкера петрол – или 4 млн. барела, на Европа

20:38 | 09.03.16 г. 16
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Преди 2012 г. Иран изнася по около 2 млн. барела на ден, като по-голямата част отива за азиатските страни, които запазват повечето си права да купуват ирански петрол, когато ЕС налага санкциите. Те все пак неформално се съгласяват да ограничат общите си поръчки на ирански петрол до около 1,2 млн. барела на ден. Техеран има забрана да продава петрол в САЩ още от революцията през 1979 г.

NIOC цели да увеличи износа с 500 000 барела на ден тази година, казва Гамсари. Освен Европа основните й цели в Азия, където страната иска да засили продажбите си, са Китай, Индия и Южна Корея.

Според оценките иранските продажби на петрол в Азия са нараснали с около 100 000-200 000 барела на ден през февруари след вдигането на санкциите.

Условията към азиатските купувачи остават без промяна спрямо състоянието им преди вдигането на санкциите, но компаниите в Азия са изправени пред по-малко пречки от тези в Европа, когато купуват ирански петрол.

Разгледахме възможностите да купуваме ирански петрол“, казва друг високопоставен мениджър от търговска къща в Европа. „Видяхме, че усложненията около доставките го оскъпяват с 1 долар за барел спрямо други конкуренти. Но когато заговорихме за отстъпки, ни беше казано, че това няма да се случи“.

Според Оливие Джейкъб от консултантската фирма Petromatrix е възможно Иран да не иска да изглежда „отчаян“, предлагайки отстъпки.

Може би това е знак обаче, че за разлика от Ирак те не искат да имат огромен излишък от петрол, който трябва да продадат спешно“, добавя той. „Когато петролът ти тече бързо и пълни цистерните, трябва бързо да се отървеш от него. Затова остава неясно колко бързо Иран може да засили добива си и износа си след дългогодишните санкции“, казва той.

Иран и Саудитска Арабия са основните петролни производители, които формират месечните си официални цени, използвайки индекса BWAVE, а не Брента, предпочитан от европейските купувачи.

Гамсари казва, че може да обмисли продажбата на спот карго въз основа на цената на Брента, придържайки се към BWAVE в дългосрочните си договори. Повечето купувачи обаче твърдят, че засега Иран не предлага особено голям спот карго.

Трети търговски източник твърди, че Иран може би изчаква цените на петрола – които в момента са около 40 долара за барел, да се вдигнат още преди да предприеме стъпки за възвръщане на пазарен дял.

Динамиката е много странна. В момента, в който Иран се отвори, те станаха по-малко гъвкави. Това е грешната стратегия при наличието на толкова много петрол“, казва източникът.

Може би иранците нямат желание да увеличат производството си докато цените са ниски. Те живяха по този начин години наред, могат да се справят с още няколко месеца".

Източник, запознат с тактиката на NIOC, твърди, че компанията няма да обмисли отстъпки, за да си спечели обратно пазарен дял, тъй като това би означавало ескалиране на ценовата война, от което нито Иран, нито клиентите му биха спечелили.

В крайна сметка Иран явно отново възприема „бавния си и доста философски подход“, казва друг търговски представител.

Когато ги попитате: Защо цените ви са толкова лоши?, те ви отговарят – щом питате, значи имате интерес“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:44 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 1 rate down comment 5
ing5rov
преди 8 години
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/03/10/russland-koennte-schon-bald-73-der-globalen-oelversorgung-kontrollieren/Русия може да скоро контролира над 70 % от световните доставки на петрол.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 12 rate down comment 0
SimeonAtanasov
преди 8 години
Бълнуваш. Няма такъв договор към момента между Китай и Иран и нищо не са доставили китайците на Иран - нито АЕЦ-и са построили, нито оръжие са им доставили. А и технологията на руснаците и в атомната енергетика и в оръжейната индустрия е класа над китайската. Не случайно Русия доставя оръжие и на Китай и им строи АЕЦ-и.Русия построи и АЕЦ в Иран, а вече им доставя и зенитните комплекси С-300.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 0
SimeonAtanasov
преди 8 години
А и не виждам с какво иранската икономика се справя по-добре от нашата, въпреки огромните им ресурси.По номинална стойност БВП-то им е почти два пъти по-малко от нашето; по паритет на покупателната способност сме почти равни.https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Bulgariahttps://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Iran
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 2 rate down comment 0
SimeonAtanasov
преди 8 години
Изобщо не е вярно това. Допреди 3-4 години Иран изнасяше около 2,5 млн. барела нефт дневно, или с други думи се намираше на 3-4 място сред износителите. През последните години износът им спадна на около 1,5 млн. барела, но това пак е голямо количество. Повече от половината им износ идва от нефта и то при свитите количества. Отделно изнасят и газ.http://***.opec.org/opec_web/en/about_us/163.htm
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 4 rate down comment 7
крас
преди 8 години
За какво му е ИРАН европа?!На 23 януари Иран сключи договори с Китай в които липсваше разплащателнот средство наречено ПЕТРО-ДОЛАР!СРЕЩУ ДОСТАВКИТЕ НА ГАЗ И ПЕТРОЛ КИТАЙ СЕ ЗАДЪЛЖАВА ДА ПОСТРОИ АТОМНИ ЦЕНТРАЛИ НА ИРАН , ДА ИМ ДОСТАВИ ОРЪЖИЕ И ОБОРУДВАНЕ!Нали си спомняте как рашките дълго лъгаха иранскит си колеги, че ще им построят АЕЦ, ч ще им доставят ракети СС 300,Дори това, че ИРАН осъди рашаните, че не изпълняват договорите си не реши въпроса с централите и ракетите. ПРОБЛЕМА БЕ ИЗРАЕЛ, ЧИЯТО ПЕТА КОЛОНА УПРАВЛЯВА В РУСИЯ!ПЕРСИТЕ решиха въпроса загърбвайки РУСИЯ и сключиха договорите с КИТАЙ използвайки СУАПОВИ схеми при остойностяването на доставките на горива срещу това което КИТАЙ ще построи и достави на РЕПУБЛИКА ИРАН!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 21 rate down comment 3
kalendar
преди 8 години
Аз не знам как в Иран ще е пълен погрома, ама те от десетилетия успешно си се справят и без износа си на петрол...при това се справят по-успешно от нас. Имаме сходен БВП, но те наливат в образование, а ние - в подслушване и демографската им структура е на правилна пирамида, а у нас на обърната....та нещата ще става по-добре за тях и по-зле за нас.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 2
Stone_Kold
преди 8 години
Нали им размразиха около 60млрд долара с тях могат да си платят самолетите че и ще им останат пак много
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 4
ing5rov
преди 8 години
http://deutsche-wirtschafts-nachrichten.de/2016/03/08/us-oelkonzern-chevron-streicht-4000-stellen/Тия от Шеврон вече метат ...4000 души вън .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 12 rate down comment 3
SimeonAtanasov
преди 8 години
Да, ще удари нефтодобивната промишленост на САЩ, Канада, Северно море, Норвегия, но тези страни и региони не са толкова зависими от нефта, както арабите и другите им сектори на икономиката ще ги измъкнат. А при арабелите и Иран, Нигерия, Венецуела икономическият погром ще е пълен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 15 rate down comment 5
SimeonAtanasov
преди 8 години
Естествено, че ще играят твърдо. Ако рязко увеличат добива и износа си, Иран ще пренасити още и без това свръхпредлагането на пазара на нефт и това ще срине още цените. А това ще удари първо страните от Близкия изток и най-вече по-големите държави - СА, Иран, Ирак. Ще удари и Русия, а тя няма да позволи на Иран да й вреди, иначе бързо ще ги нарита или най-лесно ще ги остави да бъдат смачкани от Израел и САЩ. Иран има много повече нужда от силния гръб на Москва, отколкото от рязко увеличаване на добива и износа на нефт, което обаче няма да увеличи приходите им поради срива на цената на черното злато.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още