Отрицателните лихвени проценти работят в по-малки, отворени икономики, които се справят с проблеми при валутния курс, а не в големи пазари, които се надяват да стимулират растежа и инфлацията. Това е изводът от проучване на Bloomberg сред 63 икономисти, фокусирани над политиката на централните банки в еврозоната, Швейцария, Дания, Швеция, а вече и Япония, която също въведе депозитна лихва под нулата.
90% от участниците одобряват решението на Датската централна банка, 70 на сто са положително настроени към опита на централните банкери в Швейцария. Общото между двата случая е ясно: става въпрос за сравнително отворени пазари и отрицателният лихвен процент е бил въведен с цел по-добро управление на валутния курс.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 8 години Скапана финансова система в която работят НЕПАЗАРНИ механизми като СУБСИДИРАНЕ и плащане на *** ПРОЕКТИ води до КОРУПЦИЯ и натрупване под формата на ДЕПОЗИТИ на огромни суми пари. ТЕЗИ ДЕПОЗИТИ ВОДЯТ ДО ДИСБАЛАНС НА ФИНАНСОВИТЕ ИНСТИТУЦИИ, КОЙТО Е ТОЛКОВА ПО ГОЛЯМ КОЛКОТО ПОВЕЧЕ СА ОТПУСНАТИТЕ ОТ ЕЦБ СРЕДСТВА.!!Недопустима е при дефлационни процеси да се оперира със същите инструменти водещи до УВЕЛИЧАВАНЕ НА ПЛАТЕЖНИТЕ СРЕДСТВА каквито се ползват и при инфлация!ДОКАТО ПАСИВИТЕ В БАЛАНСА НА БАНКИТЕ СЕ СТИМУЛИРАТ ОТ НЕАДЕКВАТНАТА ПОЛИТИКА НА ЕЦБ, ТО АКТИВИТЕ ИМ ИЗРАЗЯВАЩИ СЕ В КРЕДЕТИРАНЕ СЕ УБИВАТ ОТ НЕВЪЗМОЖНОСТТА НА МЕСТНАТА ИКОНОМИКА ДА ПРОТИВОСТОИ НА дънпинговите цени на китайските стоки , нодхранвани от ОБЕЗЦЕНЯВАЩИЯТ СЕ ЮАН. ЕЦБ се управлява от неграмотници в главите на които няма каквато и да е идея за развитие на ПАЗАРНИ механизми, които да поставят КОНКУРЕНЦИЯТА в основата на развитието на икономиката. С ИКОНОМИКАТА СИ КИТАЙЦИТЕ СМАЗАХА НЕ САМО САЩ, НО И ЕВРОПА! отговор Сигнализирай за неуместен коментар