IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

България губи позиции в класацията за икономическа свобода на Heritage

Страната ни е на 60-то място в класацията за 2016 г., остават опасенията за корупцията и защитата на собствеността

12:36 | 01.02.16 г. 5
<p>
	<em>Илюстрация: Heritage</em></p>

Илюстрация: Heritage

България влошава с 0,9 точки резултата си в класацията на фондация Heritage за икономическа свобода. С резултат от 65,9 точки страната ни пада от 55-то на 60-то място в класацията, в групата на умерено свободните държави.

Непосредствено преди нас е Албания със същия резултат, но страната подобрява класирането си в сравнение с предходната година.

За региона на Европа България е с 28-ми резултат, като от партньорите ни от Европейския съюз (ЕС) по-назад в класацията в същата група остават Румъния (61-во място), Португалия (64-то място), Франция (75-то място), Италия (86-то място) и Словения (90-то място). Още по-назад, в групата на предимно несвободните държави, попадат Хърватия (103-то място) и Гърция (138-о място).

От съседните ни държави Сърбия е класирана на 77-мо място, Македония е на 47-мо място, а Турция – на 79-то място.

За поредна година лидер в класацията е Хонконг с 88,6 точки, като резултатът на страната се влошава с 1 точка. Второто място е за Сингапур с 87,8 точки, като за една година е отчетено влошаване с 1,6 точки. Трета е Нова Зеландия с 81,6 точки. Топ пет се допълва от Швейцария и Австралия, а топ 10 – от Канада, Чили, Ирландия, Естония и Великобритания.

В групата на предимно свободните държави (от 6-то до 38-мо място) попадат още повечето европейски страни, както и Япония, Грузия, Малайзия, Бахамите, Колумбия и други.

В дъното на класацията като най-несвободна икономика е Северна Корея с резултат от 2,3 точки, следвана от Куба с 29,8 точки и Венецуела с 33,7 точки. Топ 10 на най-несвободните икономики се допълва от Зимбабве, Туркменистан, Еритрея, Република Конго, Иран, Екваториална Гвинея и Аржентина.

Българският резултат – силен импулс за либерализация, но продължаваща корупция

В доклада се отбелязва, че България е запазила силен импулс в либерализирането на икономическата активност, като е предприела и мерки за възстановяване на фискалната дисциплина. Публичният дълг и бюджетният дефицит остават сред най-ниските в региона.

Подчертава се и политическата нестабилност в страната в периода май 2013 г. - октомври 2014 г. заради европейските избори и двата национални вота. Кризата в еврозоната и вътрешната нестабилност тежат върху икономиката на страната, казва се в доклада, като се допълва, че България остава най-бедната държава в ЕС.

Според доклада на Heritage скорошното приемане на еврото от България е малко вероятно. Политическата нестабилност възпрепятства икономическите реформи и усилията за намаляване на корупцията в държавата, посочва се в документа.

От фондацията посочват, че корупцията остава сериозен проблем в България. ЕС се намеси на няколко пъти през 2014 г. заради опасения за неизгодна енергийна сделка и рухването на голяма банка, като и двата случая се разглеждат като резултат от незаконно, тайно споразумение между политическия и икономически елит, посочва се в доклада.

Корумпираната и непоследователна публична администрация слабата съдебна система и организираната престъпност продължават да възпрепятстват икономическите перспективи на България. Не са добре защитени и правата на собственост, допълва се в документа.

По отношение на защитата на собствеността страната ни получава оценка от 30 точки – колкото и миналата година. По отношение на свободата от корупция резултатите се подобряват леко, като оценката е 43 точки. Влошава се оценката за публичните разходи до 60,4 точки, но се подобрява оценката по показателя “фискална свобода” до 91,1 точки.

Страната ни влошава оценките по отношение на свободата на бизнеса и на работната сила, макар и да се отбелязва, че стартирането на бизнес вече отнема по-малко време, а изискването за минимален капитал е елиминирано. За регулациите на пазара на труда се посочва, че са относително гъвкави, но че разходите за труд извън заплатите представляват бреме.

Без промяна остават оценките по показателите, свързани с отворените пазари, но се подчертава, че относително слабата регулаторна рамка и слабата съдебна система могат да подкопаят чуждите инвестиции.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:34 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 3 rate down comment 0
Тава е
преди 8 години
"рухването на голяма банка, като и двата случая се разглеждат като резултат от незаконно, тайно споразумение между политическия и икономически елит, посочва се в доклада." ТОВА Е МНОГО СТРАШНО! Ако това се чете и осъзнава без реакция, означава пълно господство на РОБОВЛАДЕЛСКИ ПОРЯДКИ! Пет века под Турско робство, а сега под Европейско и Американско!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
scott
преди 8 години
импе,зимбабве и конго са мноооого напреднали страни.веднага след Сомалия се класираме!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 2
kranady
преди 8 години
Че то според тази класация сме се справили по-добре от Румъния с корупцията? С други думи тази "продължаваща корупция" явно не е причината, която трябва да се изтъкне. България (2015 - 41%, 2016 - 43%)Румъния (2015 - 43%, 2016 - 43%)За това си направих труда да погледна всички показатели и излезе че единственото перо по което се отчита красноречив негативен тренд спрямо средното за Европа е Government Spending.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 5 rate down comment 5
Dimat
преди 8 години
И каква стана тя?!Благодарение на корупцията,България все още не е обхваната от тотална либерализация,защото,ако това беше така и страната ни бе залята от всякакви "либерални" формации и подложена на неконтролирано от никаквата държава либерално опустошение,вече нямаше да ги има и тези остатъци на "държава".Затова,"браво на корупцията",нашия "ангел-хранител"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 20 rate down comment 5
Императорът
преди 8 години
Предлагам на тоя, дето е направил тая смешна класация, в която Гърция, Франция, Русия, Италия, Словения са зад нас - да отиде във Северозападнала България например и да опита да завърти някакъв бизнес, някакво производство. Като го ограбят *** двайсетина пъти, като му кажат ушевите "Ми ромове, кво да направим... нищо не може да направим..." - ного бръзо ще си поправи класацията и ще ни тури някъде между Зимбабве и Конго.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още