IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Централният банкер, който не се интересува от парите

Управителят на кенийската централна банка Патрик Нджороги отказва повечето привилегии, които се полагат за този пост

08:40 | 04.12.15 г.
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Патрик Нджороги. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Патрик Нджороги. Снимка: Ройтерс

Когато Патрик Нджороги застава начело на Централната банка в Кения преди шест месеца, най-голямата изненада за него не е тежката работа, а общественото внимание към личния му живот.

54-годишният управител членува в католическата организация Opus Dei и се отказа от някои привилегии на поста си, като жилище и нови автомобили. Нджороги дарява част от заплатата си на църквата и живее заедно с още шестима членове на Opus Dei в комунално жилище в столицата Найроби.

„20 години се занимавах с финансови въпроси“, казва той пред Bloomberg в края на ноември в първото си интервю, откакто е поел поста. „Изненада ме интересът на населението към личния ми живот. Не го очаквах“, допълва той.

Нджороги беше сравнително непознат, когато президентът Ухуру Кениата го посочи за поста. Той не е работил в централната банка, прекарал е 20 години във Вашингтон в Международния валутен фонд, като последно е съветвал заместник управляващия директор Мицухиро Фурусава. 

Опитът му във фонда включва работа с държави в криза от Източна Европа до Африка и той възнамерява да го приложи сега, когато развиващите се пазари се готвят за нестабилност след евентуалното затягане на паричната политика в САЩ.

„Нещо, с което веднага трябваше да се справя, беше управлението на очакванията за инфлацията“, казва Нджороги. „Валутният курс се сриваше и това предизвика много тревоги сред населението, така че се намесихме агресивно“, допълва той.

Месец след като зае поста, Нджороги увеличи основния лихвен процент със 150 базисни пункта до 11,5%, за да стимулира шилинга, след като валутата поевтиня с 8,7% спрямо долара през първата половина на 2015 г. Инфлацията достигна 7,3% през ноември от 6,7% предния месец.

След това той се фокусира над банките. През последните три месеца той отне лиценза на две кредитни институции заради лошо управление и временно забрани издаването на нови лицензи.

„Една централна банка от световна класа трябва да бъде в силен, жизнен финансов сектор“, казва Нджороги. Той е израснал в град Тика на около 40 км от Найроби и е второто от общо осем деца. Баща му, който е работил в Министерството на образованието, и майка му, която е била учителка, насърчили Патрик Нджороге да получи добро образование. 

Той печели стипендия от Йейл през 90-те години и защитава докторантура по икономика. През 1995 г. започва работа в Международния валутен фонд. „Може да обяснява много сложни неща много лесно, много просто“, казва бившият му началник Фурусава. „Това е много важен талант за един централен банкер“, допълва той.

Нджороги ще се нуждае от тези умения, когато се изправи пред най-голямото предизвикателство в работата си: политиката. Макар и кенийската централна банка да е автономна, тя се отчита пред правителството. „Доминирането на държавата в икономиката означава, че фискалната и паричната политика са тясно свързани“, казва Нжороги.

Той определя за свой приоритет да бъде отворен и достъпен и се е явявал в парламента поне четири пъти, откакто пое поста. Предшественикът му рядко даваше интервюта и пресконференции през втората половина от мандата си. „Модерните централни банки трябва да общуват ясно и надеждно. Не вярвам в старите теории, че колкото по-малко се вижда, толкова по-добре“, смята Нжороге.

Макар че не избягва въпросите за религията си, той предпочита тази част от живота му да е далеч от публичността.

Андрю Рито, говорител на Opus Dei в Найроби, която има около 700 членове, казва, че управителят на централната банка е отказал резиденция, автомобили и мобилни телефони и че обикновено членовете на организацията, които нямат сключен брак, даряват приходите си на църквата. Bloomberg припомня, че в романа на Дан Браун „Шифърът на Леонардо“ Opus Dei e описана като потайна група в Католическата църква.

„Моята религия определя начина, по който общувам с хората, по който си върша работата. Когато имам работа с хора, ги уважавам“, казва Нжороги.

В Кения, където процъфтява корупцията, а държавните служители са критикувани, че са изгубили връзката с бедното население, централният банкер е по-скоро популярен. „Не става въпрос за това колко богатство имаш, а за това какво правиш на сегашната си позиция, за да промениш икономиката“, казва Джошуа Оигара, председател на Асоциацията на банкерите в Кения и главен изпълнителен директор на Kenya Commercial Bank. „Нямаше как да получим по-добър управител“, смята той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:43 | 09.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още