Климатичното явление Ел Ниньо е известно с хаоса, който предизвиква в глобалната хранителна верига, но влиянието му вероятно ще бъде много по-голямо този път, тъй като риболовът, цените на енергията и доставките на пилешко месо също ще бъдат засегнати, коментира CNBC.
“Въздействието вероятно ще бъде сериозно, отразявайки се на енергията, храните и водата в много части на Азия", казва Анча Сринивасан, главен специалист по климатичните промени в Азиатската банка за развитие.
През 1997 и 1998 г. икономическото влияние на Ел Ниньо бе на стойност 30-45 млрд. долара, като този път то вероятно ще бъде по-високо, тъй като икономиките са се разраснали оттогава досега, казва Сринивасан.
Климатичното явление вероятно ще удари не само хранителните култури, но и риболовната индустрия.
„Ел Ниньо реално повишава температурите в повечето части на тропическа Азия. Когато температурите се вдигнат, рибите мигрират към по-дълбоки води, така че очевидно уловът ще пострада“, казва още той.
„Това от своя страна ще се отрази на птиците, които се хранят с риби. Така че ще има голямо въздействие върху риболова, но и върху животновъдството, и по-специално това на птици“.
Климатичният модел Ел Ниньо, който се очаква да се засили още повече до края на годината, е на път да се превърне в един от трите най-силни подобни модела за последните почти 70 години, заяви климатичната агенция на ООН миналата седмица.
Макар че Ел Ниньо може да даде тласък на стоки в областта на земеделието и животновъдството, той ще има отрицателен ефект върху цените на природния газ, тъй като климатичното явление вероятно ще направи декември по-мек за най-големия потребител на природен газ в света – САЩ.
Цените на природния газ са по-ниски напоследък заради очакванията за по-топло начало на зимата в САЩ.
Влиянието на текущите ниски цени на суровините вероятно ще продължи и през 2016 г., което ще затрудни основните ѝ износители като Австралия.
„Едно от нещата, което инвеститорите през последните няколко години подценяват, е степента на последствия в резултат на срива на суровините“, казва Гай Брутен, старши икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в AllianceBernstein.
“Смятаме, че последствията ще продължат и през 2016 г. Това не означава непременно внезапен срив на цените, но въздействието на намаляващите капиталови разходи, заетостта и др. в минния сектор ще продължат да дърпат надолу австралийската икономика“.
преди 8 години "Ел Ниньо" и Ла Ниня ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар