IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Сладолед и банкомати - лъч на надеждата за сомалийската столица Могадишу

След две десетилетия на анархия и боеве Сомалия е провалена държава, но в столицата животът на хората е започнал да се нормализира

13:23 | 10.08.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Двойки се разхождат спокойно по скалистия бряг, хора се къпят в морето, малки момчета ритат топка на пясъка. Можеш да седнеш под чадърите на някой от крайбрежните ресторанти и да си поръчаш морски деликатеси или чай.

Само допреди четири години плажът "Лидо" беше опасна зона в сомалийската столица Могадишу. Някои райони на града бяха под контрола на радикалната ислямистка групировка "Аш Шабаб". Насилието и кръвопролитията принуждаваха хората да си стоят по домовете и да не излизат. 

Сега в края на всяка седмица стотици семейства идват да си починат на столичното крайбрежие. По бреговата ивица се строят хотели, отворени са ресторанти, а продавачи продават сладолед на плажа, пише в свой репортаж DPA, цитирана от БТА.

"Роден съм и съм израсъл във враждебна обстановка, тук в Могадишу, но сега бъдещето ни изглежда обещаващо", казва пред германската агенция Ашо Елми, докато влачи по плажа "Лидо" тежка хладилна чанта, пълна с безалкохолни напитки и сладолед.

"Вече няма страх. Тук работим до 21:30 ч.", когато залязва слънцето, каза 20-годишният мъж.

След свалянето от власт на президента Сиад Баре през 1991 г. Сомалия преживя две десетилетия на анархия и боеве между съперничещи си местни командири.

Близо десетмилионната източноафриканска страна се стабилизира, едва след като през 2012 г. властта пое международно признато правителство и "Аш Шабаб" бе изтласкана от Могадишу и други нейни бастиони.

Икономическият растеж през 2014 г. бе 3,7 процента, а за тази година прогнозите са за 2,7 процента, сочат данните на Международния валутен фонд /МВФ/.

"Макар че обстановката в политиката и сферата на сигурността остава сложна, Сомалия постигна огромен напредък", обяви МВФ в края на юли.

Сомалийците могат да усетят този прогрес в ежедневието си.

Строителната индустрия в Могадишу е в разцвет. В центъра се вдигат многоетажни сгради. Надупчените от куршуми фасади, с които столицата бе известна, се измазват и боядисват.

Посетителите вече могат да избират измежду над 200 хотела в Могадишу, а през 2012 г. те бяха само 12.
Намиращият се в сърцето на града пазар "Бакараха" със стотиците си магазинчета, в които се продават плодове и зеленчуци, дрехи и стоки за бита - някога бойно поле между мироподдържащите сили и терористите от "Аш Шабаб" - отново се превърна в оживен търговски район, където местните жители пазаруват и сядат на приказка в малките ресторантчета и кафенета.

За пръв път от 1991 г. се продават "модерни" вносни продукти като енергийните напитки.

"Сигурността много се подобри. Това вдъхна увереност на хората, особено на предприемачите, да държат обектите си отворени, дори нощем", казва Нидже Шариф, ръководител на част от пазара.

В този град, чиито жители допреди няколко години бяха откъснати от света, сега е пълно с интернет кафенета.
"Ражда се нова Сомалия", смята Ахмед Тал, лектор по бизнес и счетоводство в Университета за развитие на управлението и администрацията /СИМАД/ в Могадишу.

Безспорен признак за икономически подем е въвеждането на нова банкова система в Сомалия. Местната банка "Премиър банк" сключи през май споразумение с Мастъркард и издаде първата дебитна карта в историята на страната.

Вместо с часове да се тълпят на опашки в банката, сомалийците могат да теглят пари от банкомат или да плащат в големите магазини с картата си - сериозно предимство в град, в който носенето на по-големи суми пари все още се смята за изключително опасно.

Пред Сомалия все още има огромни предизвикателства. Тя продължава да е една от така наречените "провалени държави", по-зле дори от Афганистан, Сирия и Йемен, сочат данните на ежегодния индекс на "Фонда за мир".
"Аш Шабаб", макар и отслабена, все още редовно извършва нападения срещу правителствени представители и граждани, причинявайки стотици жертви всяка година. Престъпността е висока, инфраструктурата е недостатъчна, а бедността – голяма.

Но вече цари оптимизъм, че тези пречки ще бъдат преодолени, заяви управляващият директор на "Премиър банк" Махат Мохамед Ахмед.

"Свидетели сме на разрастване на застрахователните компании, фирмите от сферата на сигурността, пазара на имоти, здравната индустрия и туризма", обясни той.

За сомалийците всичко това са малки, но важни стъпки в правилната посока.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:38 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 0 rate down comment 3
khao
преди 9 години
твърде ти е малък мозъка зада разбереш защо ... по добре не питай!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 1 rate down comment 0
michaelis12
преди 9 години
еми аре де, защо ги гърбят нон стоп и аз тва викам, да им сложат там на всички сладоледи и банкомати и да не идват повече .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 5 rate down comment 1
khao
преди 9 години
ето с такива действия може да се решат миграционните кризи, а не с ограда по границата. Време е така наречените Велики сили, западняци, руснаци, китайци и там всеки който се има за нещо да образоват тия маймуни, че да почнат да работят и да си оправят държавите, като ги оправят няма да бягат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още