След 17-годишна съдебна битка канадски съд осъди големите тютюнопроизводители British American Tobacco PLC, Philip Morris International Inc. и Japan Tobacco Inc. да платят 15,6 млрд. канадски долара (12,5 млрд. долара) за причинени вреди на пушачите в провинция Квебек, предава Wall Street Journal. Според изданието това е поредният случай, който причинява главоболия на глобалната тютюнева индустрия.
Повече от милион квебекчани, измежду които пристрастени пушачи и такива, които са се разболели от тютюнопушене, бяха защитавани от адвокати, които твърдят, че тютюневите компании трябва да понесат отговорност за това, че продават вредни продукти и прикриват вредното въздействие от тютюнопушенето върху здравето.
Поделението на British American Tobacco в Канада - Imperial Tobacco Canada, бе осъдено да плати 10,4 млрд. канадски долара. Поделенията на Philip Morris и Japan Tobacco, съответно - Rothman’s Benson & Hedges и JTI-Macdonald Ltd., също бяха осъдени да платят неустойки. Делото датира от 1998 г. и бе разгледано в съда през 2012 г.
Съдът е разпоредил компаниите да платят първоначално компенсации за поне 1,13 млрд. канадски долара до 60 дни независимо от това дали ще обжалват решението. Делът на Imperial Tobacco Canada в глобата е 743 000 канадски долара.
В своя защита фирмите твърдят, че от десетилетия канадските пушачи са наясно с рисковете за здравето, които поражда тютюнопушенето, а не са запознати с това единствено от предупрежденията за вредите върху здравето, поставяни на цигарените кутии и опаковки.
Но според обвинителите компаниите не са предупредили подобаващо своите клиенти относно рисковете и не са успели да изпълнят основното си задължение да не причиняват вреди на други лица, смята Върховният съд на Квебек в Монреал.
British American Tobacco ще обжалва, а Philip Morris и Japan Tobacco не са били открити за коментар.
Според анализатори тютюневите компании имат солиден опит с подобни дела, особено в САЩ, като това в Канада не е по-различно. Анализаторите на Citi, цитирани от WSJ, очакват, че компаниите ще обжалват успешно, но процесът ще отнеме няколко години.
През февруари трите най-големи американски тютюневи компании Altria Group Inc., Reynolds American Inc. и Lorillard Inc., се съгласиха да платят общо 100 млн. долара, за да удовлетворят стотици съдебни искове, заведени във Флорида, след дело, датиращо от 1994 г., по обвинения в нанасяне на вреди върху здравето на хората.
преди 9 години Хората си купуват тютюна и сами си завиват цигарите! Машинките за завиване на цигари са голям бизнес! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Колко е добре, че никой "не знае" производителите на дрога! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Да се учат от батювците в България. Дянковчето намали пушачите наполовина, поне според официалните отчети за броя на акцизните цигари - от 22 млрд до 11 млрд само за две години. И ние вЕрваме, та се късаме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Добро начало.Моля не сравнявай телевизора с биологична отрова съдържаща елементи за пристрастяване.По принцип производството на цигари и пури е добре да се спре. Ако не може поне да задължат пушачите да плащат 2 или 3 пъти по-високи здравни осигуровки. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години :) To бива наглост ама това си е чист рекет. Да се готвят John Walker & Sons, John Jamison and Sons ... После производителите на телевизори за увредено зрение на хиляди канадци, производителите на автомобили за увредената природа на Канада... отговор Сигнализирай за неуместен коментар