Сегашното равнище на държавни разходи за изследвания в областта на нисковъглеродните технологии трябва да бъде утроено, за да може да се постигне целта за ограничаване глобалното затопляне до 2 градуса, предупреди Международната агенция по енергетика (МАЕ), цитирана от АFP.
"Разработването и разгръщането на новаторски технологии в енергетиката е ключов фактор" в борбата срещу климатичното затопляне, паралелно с дипломатическия процес, който трябва да приключи със споразумение в Париж през декември на световната конференция за климата, призовава МАЕ в доклад за бъдещето на енергетиката и технологичните иновации в сектора.
В свят, който все още е силно зависим от изкопаемите горива, неотдавнашното поевтиняване на петрола и ниските цени на въглерода "засилват ролята на правителствата", допълва организацията, като ги приканва да приложат регулаторна рамка на пазара, която насърчава иновациите и инвеститорското доверие.
Според МАЕ появата на технологии, които да позволят постигането на международните цели, обаче изисква по-голяма финансова подкрепа, пише БТА.
Държавните разходи за научно-изследователска, развойна и демонстрационна дейност в енергетиката са се увеличили в абсолютни стойности спрямо минимума, отбелязан през 1997 г., достигайки 17 млрд. долара (около 15,2 млрд. евро) през 2011 г. в 29-те страни членки на МАЕ. Само че от 2000 г. техният дял в общите разходи за наука и изследвания стагнира между 3 и 4 на сто спрямо връх от 11% през 1981 г., отбелязва организацията.
Според нея държавните инвестиции трябва поне да бъдат утроени, за да се спази сценария за ограничаване на затоплянето до 2 градуса.
преди 9 години А ЗАЩО трябва да се борим с един естествен природен цикъл ???? Така нареченото "глобално затопляне" всъщност е връщане към НОРМАЛНОТО състояние на климата !!!! Останалото е чудовищна манипулация на стойност стотици ГБ !!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Стратегията на Свен Теске,Greenpeace International - http://zazemiata.org/v1/fileadmin/content/energy/docs/Briefing_ER_2012_BG.pdfе хубава но бъркат ,защото няма как към 2050год. да сме 40% зависими от петрола тоест 2025год.трябва да е толкова проценти ,и към 2030год. да е 20% ,и трябва да се мисли столетия напред защото не може да се откажем на 100% от петрола тоест трябва да си оставим за столетия напред отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Проблема е ,че доклада на ООН е грешен - http://***.greentech.bg/?p=21201 - 50 трилиона са но до 2030год. тоест 6% от световният БВП на година трябва да се инвестира в определени неща - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1431029987175231 Тези 6% ще дойдат от забрана на офшорки и т.н. - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1442612112683685 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Доста по-ефикасно би било да се забрани ползването на стоки еднодневки. Производството им гълта огромни ресурси и произвежда повече от половината замърсяване с вредни газове. В същото време навикът "ползвай и хвърли" при доста слаба система за рециклиране, създава огромни бунища както на сушата, така и в световния океан. Повече от 70% от кислорода на планетата се произвежда от планктона в океаните, а от горите - останалите 30%. Замърсяването на водите с милиардите тонове предимно пластмасови отпадъци от стоки за еднократна употреба, изхвърляни "случайно" и "по грешка" в реките, моретата и океаните, убива планктона и морските микроорганизми. Ползването на една метална или друга дълготрайна чаша, в продължение на 10 години, се равнява на приблизително 10000 пластмасови чашки за еднократна употреба, за чието прозводство освен че ще използва много енергия, но и ще предизвикат едно "добро" запълване на сметището. Така е с всички предмети от бита, офиса, обществените места... отговор Сигнализирай за неуместен коментар