IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Венецуела не е успяла да събере 1/3 от приходите си от петрол през 2014 г.

Южноамериканската страна е изгубила над 24 млрд. долара по оценки на Ройтерс

17:34 | 27.04.15 г.
Венецуела не е успяла да събере 1/3 от приходите си от петрол през 2014 г.

Венецуела, чиято икономика е засегната от тежка криза и липса на стоки от първа необходимост, не е успяха да събере около една трета от своите потенциални приходи от добива на петрол през 2014 г., съобщава Ройтерс.

Южноамериканската страна, която е част от ОПЕК, вероятно е реализирала приходи от петрола от над 50 млрд. долара през 2014 г., сочи анализ на обществено достъпни данни и оценки, базирани на последното представяне на енергийния сектор на страната.

Въпреки това в резултат на щедрите финансови механизми чрез споразуменията за сътрудничество и внос на суров петрол и различни продукти Венецуела потенциално е изгубила около 24 млрд. долара от продажбата на петрол, показва анализът.

Точна цифра не може да бъде посочена предвид липсата на конкретна информация от държавната петролна компания на Венецуела Petroleos de Venezuela (PDVSA) и правителството.

Фактът, че страната притежава най-големите доказани резерви на суров петрол в света, като цяло убеди инвеститорите, че правителството в Каракас може да си позволи да обслужва дълговете си въпреки реториката за "злия капиталистически империализъм". Това доверие обаче изгуби почва заради срива на цените на петрола и краха на държавно ръководения икономически модел, в резултат на което цените на публичния дълг нараснаха до рекордно високи стойности, които се наблюдават при правителства пред фалит.

Анализаторите установиха, че е все по-трудно на PDVSA да внася достатъчно приходи в публичния бюджет, което от своя страна свива инвестициите в производствени операции и застрашава добива на петрол.

Практиката на субсидиране на разходите за бензин за вътрешно потребление, както и бартерните споразумения с Куба и отпуснатите кредити на други карибски държави, застрашават допълнително притока на средства към Каракас.

Китай даде назаем на Венецуела повече от 50 млрд. долара от 2007 г. насам, за да бъде погасени задълженията, свързани с доставките на петрол и други стоки. Почти половината от тази сума бе изплатена, включително около 14,5 млрд. долара през миналата година според анализите на Ройтерс.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:08 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още