IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Емисиите на въглероден диоксид не нарастват за първи път от 40 години

Сред основните причини за добрата новина е по-ограничената консумация на енергия в Китай, показва доклад на МАЕ

14:56 | 13.03.15 г. 3
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Емисиите на въглероден диоксид не нарастват за първи път от 40 години

Глобалните емисии на въглероден диоксид не са се повишили през миналата година за първи път от близо четири десетилетия, показа нов доклад на Международната агенция по енергетика (МАЕ). Новината е знак, че усилията за борба с изменението на климата може и да са били по-ефективни от очакваното, пише Financial Times.

"Това е истинска изненада. Ние никога не сме виждали това преди", каза главният икономист на МАЕ Фатих Бирол, който според мнозина ще бъде следващият изпълнителен директор на агенцията.

Според МАЕ по-ограничената консумация на енергия в Китай – най-големият замърсител на въздуха в света, е била сред причините за застоя на емисиите през миналата година.

През юни МАЕ ще публикува своите заключения в по-задълбочен доклад, в който ще бъдат посочени съвети към правителствата какви енергийни мерки следва да бъдат договорени по време на среща в Париж през декември, когато световните лидери ще финализират новото глобално споразумение за изменението на климата. "Не може да има по-добри новини преди Париж", изтъкна със задоволство Бирол.

Китай се насочва към намаление на използването на въглища – един от най-големите източници на въглеродни емисии, като залага на водноелектрическа, вятърна и слънчева енергия.

В същото време потреблението на електроенергия, което нарастваше средно с 10 на сто годишно, е забавило разширението си до около 3-4 на сто, след като Китай налага стандарти за енергийна ефективност за индустрията, изключва по-старите фабрики и излиза постепенно от тежката промишленост.

Друга причина за запазването на обема на емисиите е, че богатите страни в групата на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), които имат за цел да насърчават устойчивия растеж, започнаха да се "разграничават" от икономическата експанзия на всяка цена, прибягвайки до повече възобновяеми източници.

През последните пет години икономиките на страните от ОИСР нараснаха с близо 7 на сто, а техните емисии спаднаха с 4 на сто, подчертават още от МАЕ.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:11 | 19.08.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

2
rate up comment 2 rate down comment 1
крас
преди 9 години
НАМАЛЯНЕТО НА ЕМИСИИТЕ Е СИГУРЕН ПРИЗНАК НА ИКОМОМИЧЕСКАТА ДЕПРЕСИЯ, НАСТЪПИЛА В СВЕТА И НАЙ ВЕЧЕ В МОТОРА НА СВЕТОВНАТА ИКОНОМИКА - КИТАЙ!С ТОЗИ ФАКТ Е СВЪРЗАН И СРИВА В ЦЕНИТЕ НА ГОРИВАТА, МЕТАЛИТЕ И ВСИЧКО КАСАЕЩО ИКОНОМИКАТА НА СВЕТА!ВИЖТЕ КАКВО СТАВА С ВАЛУТИТЕ - те са полудели.Няма икономика , а едни виртуални парични потоци се движат хаотично и възвратно постъпателно.КОЕ ГИ ДВИЖИ?! Спекулата и алчноста, а не градивните процеси.СКОРО ЩЕ НАБЛЮДАВАМЕ САМО ТРАНЗАКЦИИ, БЕЗ В ТЯХ ДА Е ЗАЛОЖЕН КРАЙНИЯ ПРОДУКТ НА ПРОЗВОДСТВОТО КОЕТО ЛИПСВА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 17 rate down comment 1
MZ/X
преди 9 години
Китай в момента е номер 1 в света по инсталиране на нови мощности ВЕИ. За щастие нуждата за опазване на околната среда съвпадна със стратегическия интерес на Китай да стане по малко зависим от вноса на енергийни ресурси и превръщането му в производител номер 1 в света на ВЕИ технологии.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още