Канадската централна банка остави основния лихвен процент в страната непроменен. Институцията заяви, че индексите за цените на суровия петрол и инфлацията са близо до нейните прогнози и по-слабата валута би помогнала на не-енергийния износ, съобщава Bloomberg.
В четвъртък Централната банка на Канада реши да остави ставката на заемите за един ден между търговските банки на 0,75%, както бе прогнозирано от мнозинството икономисти, участвали в проучване на Bloomberg. Доходността по двугодишните облигации се повиши с най-сериозното си темпо за последните пет години и валутата изличи загубите.
Гуверньорът на банката Стивън Полоз заяви миналата седмица, че изненадващото намаляване на лихвите от 21 януари е дало време на банката да изследва ефекта от спада на цената на петрола върху икономиката. Орязването е довело до „съществено улеснение“ на финансовите условия, което ще парира негативния ефект от шока в цената на петрола, заяви банката от Отава.
„Това изявление изглежда подсказва, че те са приключили засега“, смята Ранди ЛеКлер, старши паричен съветник в базираната в Торонто Manulife Asset Management. Урокът за инвеститорите от януари е, че „когато видите големи движения при суровините ще има политически отговор“.
По-спокойните финансови условия по кривата на доходността и по-слабият канадски долар ще подпомогнат не-енергийния износ и инвестициите, заяви в четвъртък банката.
„Рисковете около профила на инфлацията сега са по-балансирани“, се казва в изявление на банкерите. Те добавиха, че сегашното ниво на стимули „все още е подходящо“.
Доходността по двугодишните държавни облигации се повиши с най-бързото си темпо от октомври 2009 г., покачвайки се с 12 пункта до 0,62%. Канадският долар поевтиня със 7% тази година до сряда. Той си възвърна част от загубите, след като инвеститорите намалиха залозите си, че централната банка би намалила лихвите през април.
По-голямата част от негативния ефект от ниските цени на петрола би се появил през първата половина на 2015 г., въпреки че може да е по-силен от очакването през януари, заяви банката.
„Не бихме отписали все още намаление на основния лихвен процент“, заяви Мазен Иса, старши канадски макро стратег в TD Securities. “До април ще имаме много повече информация за щетите от по-ниските цени на петрола“.
Канадският долар си върна част от загубите след решението и поскъпна с 0,5% до 1,2428 за 1 щатски долар към 10:50 в Торонто. Валутата е изгубила 6,5% от стойността си тази година спрямо щатския долар.