Пострадалите от смъртоносната болест ебола страни в Западна Африка все още обслужват международните си заеми, независимо от призивите на световни лидери задълженията им да бъдат анулирани и поети от Международния валутен фонд (MВФ), пише Financial Times.
През ноември МВФ обяви, че ще отпусне допълнителни 300 млн. долара, за да помогне на тежко засегнатите от епидемията страни, облекчавайки финансовия натиск върху Гвинея, Либерия и Сиера Леоне.
Въпреки това за момента няма план за опрощаване на дълговете на трите държавни. Очаква се казусът да бъде обсъден чак през януари по време на следващото редовно заседание на МВФ във Вашингтон.
Сиера Леоне похарчи 2,3 млн. долара за изплащане на дългове от началото на кризата с ебола, като до края на годината трябва да бъдат похарчени още 2 млн. долара. Трите страни заедно дължат на МВФ повече от 480 млн. долара.
През ноември лидерите на Г20 призоваха за по-глобални действия за справяне с вируса и възложиха на МВФ и Световната банка да проучат нови механизми за справяне с бъдещи кризи.
Световните организации вече заделиха големи суми, за да подпомогнат справянето с разпространението на вируса ебола, включително спешната помощ от 130 млн. долара, отпусната от МВФ през септември. Очаква се през януари Фонда да предостави на трите страни още 130 млн. долара под формата на безлихвен заем.
Счита се, че икономическото въздействие на ебола в Западна Африка се равнява на около 3-4 млрд. долара по данни на Световната банка. Въпреки това крайната цена може да се увеличи, ако засегнатите страни потърсят допълнителна помощ за възстановяването на икономиките им.
Още видео материали може да видите в сайта на Bulgaria On Air