САЩ може и да са типичният пример за капитализъм, но жителите на Китай, Индия и Виетнам вярват повече в свободния пазар, отколкото американците, пише CNN.
За това говори проучването на американския мозъчен тръст Pew Research Center сред жителите на 44 държави, проведено тази пролет. Зададеният въпрос на анкетираните е следният: "Съгласни ли сте със следното твърдение: Повечето хора живеят по-добре в условията на свободна пазарна икономика, въпреки че някои са богати, а други бедни“.
Общо две трети от отговорилите се съгласяват, изразявайки подкрепата си за капитализма. По интересни обаче са резултатите на национално ниво. В САЩ 70% се съгласяват, че свободният пазар е най-подходящият икономически модел. Резултатите на американците обаче изостават от тези в Южна Корея (78%), Китай (76%), Индия (72%).
Високо над всички обаче остава Виетнам, където цели 95% се обявяват в полза на капитализма.
Резултатите са изненадващи, поне що се отнася до Китай, имайки предвид, че изключителният темп на икономически растеж от над 7% годишно през последното десетилетие бе постигнат при управлението на комунистическата партия.
Проучването на Pew на нагласите по света показва, че хората в развиващите се държави като цяло са по-оптимистично настроени за икономиката и бъдещето, отколкото жителите на развитите страни, като някои части от Европа се оказват особено песимистични.
Около половината от населението на Гърция и Испания вече не намират свободния пазар за икономически идеал. Най-големите скептици сред 44-те държави, обект на проучването, обаче са в Аржентина. Едва една трета от анкетираните там се съгласяват с гореизказаното твърдение, че системата на свободния пазар е най-добрата.
преди 10 години Някои хора на това му викат "свободен пазар". Ще съм благодарен ако получа поне частично обяснение защо правят това? Засега единственото смислено обяснение на подобно поведение (поддържане на мита и убеждението за "свободен пазар"), намирам в психологията и по-точно в понятието "когнитивен дисонанс":"...развитието на директните продажби бе спряно от лимит за количествата мляко и други продукти, които може да се продават директно. Това обезсмисли купуването на скъпи съоръжения като млекоматите. Така в цялата страна в момента работят не повече от десетина млекомата. Според фермерите наредбата е била направена в този вид, за да не бъде отнет пазарен дял от големите преработвателни предприятия."http://***.investor.bg/news/article/171297/332/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Че е бил закрит съм съгласен (и моите наблюдения са сходни), защо обаче сочиш 1492-а? Ако го свързваш с Колумб, каква е по-точно тезата ти? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Свободният,или по-точно,пазарът стъпил на основата-Качествена и конкурентно способна икономика-е бил закрит през 1492г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години А дали има платен *** (тук, другаде ?) ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Само *** могат да вярват в "свободния пазар" отговор Сигнализирай за неуместен коментар