IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Защо светът реагира толкова бавно на заплахата от ебола?

Средствата за борба срещу болестта все още изостават от изчисленото като необходимо

15:04 | 13.10.14 г. 4
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Изглежда ебола не предизвиква достатъчно силна реакция у хората. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Изглежда ебола не предизвиква достатъчно силна реакция у хората. Снимка: Ройтерс

Набраните средства за борба срещу ебола по света възлизат на 391 млн. долара към 8 октомври, сочат данни на Службата за финансово проследяване към ООН. Това обаче сериозно изостава от заложената цел на службата към ООН за координация по хуманитарните въпроси от 988 млн. долара, пише MarketWatch.

Кризата с ебола беше определена като „безпрецедентна епидемия“ от организацията „Лекари без граници“ още през март тази година, но по-активните дарения за борба срещу болестта започнаха едва в края на лятото. Организацията на Червения кръст в САЩ е набрала 2,9 млн. долара за борбата срещу ебола в Западна Африка, но 2,8 млн. долара от тях са дошли от един единствен дарител – фондацията на Пол Алън.

„Лекари без граници“ се справя по-добре от Американския Червен кръст, като международната медицинска хуманитарна организация е набрала 6,5 млн. долара в САЩ, по-малко от половината от които са дошли от индивидуални дарители. 1 млн. долара от средствата са дарени от корпорации, 2,5 млн. долара – от фондации и 3 млн. долара от самостоятелни дарители. Общият размер на набраните от организацията средства в световен мащаб достига 40 млн. долара, но и това изостава от предвидените от „Лекари без граници“ 60,5 млн. долара за борба срещу ебола.

Защо обаче хората реагират толкова бавно на опасността от ебола?

„В САЩ Американският Червен кръст е свързван с подпомагане на засегнати от бедствия региони и осигуряване на чиста и вода и подслон. При избухването на епидемия хората се обръщат към центровете за предотвратяване и контрол на заболяванията за информация и препоръки“, посочва говорителят на Американския червен кръст Жана Суийни.

"Друга възможна причина може да бъде психологическата нагласа на човека. Възможно е хората да са изплашени от ебола по различен начин от този, по който ги карат да се чувстват гладът или бедствията", отчита редакторът на The Chronicle of Philanthropy Стейси Палмър. „Изглежда ебола не предизвиква достатъчно силна реакция у хората. Те бяха много щедри при земетресението и цунамито в Япония. Сега на организациите им е много по-трудно да събират пари за борба срещу ебола. Нещо подобно се наблюдаваше и в началото на борбата срещу ХИВ, докато не се включиха знаменитостите“, каза Палмър.

Времето може да е друг фактор. Лятото, когато новинарският поток е по-слаб и много хора са в почивка, може да не е най-доброто време за приковаване вниманието на обществото. „Знаем, че даренията ще нараснат с наближаването и по време на празниците“, коментира директорът в „Лекари без граници“ Томас Курман.

Стратегията на „Лекари без граници“ е да се даде приоритет на даренията, които организациите правят, без да посочват конкретно за какво да бъдат използвани, така че парите да могат да бъдат използвани за извънредни ситуации в цял свят, посочва Курман. „Наш приоритет е и правителствата да пренесат отговорността в световен мащаб“, казва той.

Вижте повече по темата в материала на Bloomberg!

Още видео материали може да видите в сайта на Bulgaria on Air

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:34 | 11.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 10 години
Отн.: 'вирусЪТ не представлява заплаха за държави с нормална хигиена и здравеопазване'След като прескочи веднъж летището вирусът може да представлява заплаха за всекиго. Вирусът може да не представлява захлаха само за хора, които никога не са знаели на коя планета се намират, нито къде какво става по света около тях - като напр. по-голямата част от населението в BG.Да вземе да излезе някой по телевизията, който да е в час с нещата, и да ни обясни спокойно и нормално - как да се дезинфекцираме с белина и калиев перманганат, как да си засилим имунната система с чай от шипки и хапчета Se и йод, вярно ли е, че протоколът за метил-сулфонил метан и колоидално сребро може да се ползва и срещу ебола, има ли заразено свинско месо с ебола - всичко от първа ръка. Ако не може един професор да знае всичко това - да се съберат повече медици и био-учени в студиото, защото където няма качествена информация лека-полека започват да се говорят всякакви глупости и дезинформации от седма звездна величина
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 1 rate down comment 1
Тялото
преди 10 години
Не обръщат внимание, защото вируса не представлява заплаха за държави с нормална хигиена и здравеопазване. Вируса почти не издържа извън приемника си и можеш да се заразиш само чрез директен контакт от болен. Заразяването е труно колкото хепатит и спин. Нивото на смъртност също е високо, поради липсата на лекарства и санитарни условия, включително и чиста вода за пиене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 0
rover
преди 10 години
Тази статия щях да я прочета, ако пишеше "developed".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 4
michaelis
преди 10 години
толкоз и за еболата Scientists in Russia developing three Ebola vaccines Health Ministryhttp://rt.com/news/195332-russia-vaccine-ebola-virus/после руснаците кавали, а американците светци, а то те ги пускат от лабораториите си тея ***, но добре, че са комунистите иначе ше ни изтровят да им се невиди
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още