Международният валутен фонд (МВФ) призова регулаторите по света да обръщат по-голямо внимание на сенчестото банкиране, чийто размер е нараснал до над 70 трлн. долара в целия свят, за да бъдат предотвратени рисковете от дейността отвъд традиционния банков надзор, пише Businessweek.
„Сенчестото банкиране процъфтява в условията на строги банкови регулации, което води до заобикалянето им“, каза Гастон Гелос, шеф на отдела по глобален финансов анализ към МВФ.
Нетрадиционното банкиране се разраства, когато реалните лихвени равнища и спредовете по доходностите са ниски и инвеститорите търсят по-висока възвръщаемост, както и когато има голямо търсене на сигурни активи от страна на институциите, като застрахователни компании и пенсионни фондове, отбеляза Гелос.
Сенчестите банки включват взаимни фондове на паричния пазар, хедж фондове, финансови компании и брокери. Те представляват риск за финансовата система, тъй като разчитат на краткосрочно финансиране, което може да доведе до големи разпродажби на активи и спираловидно падане на цените, когато инвеститорите изтеглят парите си в кратки срокове, каза още представителят на МВФ.
Институцията оценява индустрията на сенчестото банкиране на между 15 и 25 трлн. долара в САЩ, 13,5 – 22,5 трлн. долара в еврозоната, 2,5 – 6 трлн. долара в Япония и около 7 трлн. долара на развиващите се пазари. В световен мащаб размерът на индустрията надхвърля 70 трлн. долара, посочи Гелос.
„Сенчестото банкиране може да бъде полезно като допълва традиционното банкиране, разширявайки достъпа до кредит или подкрепяйки ликвидността на пазара и споделянето на риска“, се казва в доклада на МВФ за финансовата стабилност в световен мащаб, части от който бяха представени в четвъртък. „То обаче често носи със себе си специфични за банковата дейност рискове, видени по време на световната финансова криза от 2007-08 г.“
Докладът призовава за по-широкообхватни регулации, които да се фокусират върху системните рискове.