Ако се задават разпродажби на фондовия пазар, то септември може би е подходящо време те да започнат, пише Марк Хълбърт за MarketWatch.
През изминалия век септември е бил категорично най-лошият месец за индекса Dow Jones Industrial Average със средна загуба от 0,8%, което контрастира със средна печалба от 0,8% в останалите 11 месеца.
Това кара някои краткосрочни трейдъри да продават с наближаването на септември или да отлагат инвестирането на кеша, който са натрупали. Тази година безпокойството е особено високо, тъй като не е имало корекция (спад от поне 10%) от три години. Исторически корекция настъпва на всеки около 12 месеца.
По-внимателният поглед обаче показва, че вероятността за спад през септември не е по-голяма, отколкото по-рано през годината или пък през следващите месеци.
Една от причините да не се правят промени в портфейлите, само защото е дошъл септември е, че лошата пазарна репутация на този месец произлиза най-вече от години, в които пазарът вече е бил тръгнал надолу – нещо, което още не се е случило през тази. През последния век, когато Dow е бил на загуба от началото на годината до края на август, то индексът е спадал средно с още с 2,7% през септември, като в 2/3 от времето е бил на минус през месеца.
От друга страна, когато Dow е бил на печалба от началото на годината до края на август, той е прибавял средно по 0,3% през септември, като в половината от случаите е бил на плюс за месеца. Тази година Dow е нагоре с 3% засега. Миналата година индексът се бе повишил през първите осем месеца, след което се покачи с 2,2% през септември.
Друг сигнал, че септември не е предвестник на пазарен срив идва от списъка с „мечите“ пазари в историята, съставен от Ned Davis Research, изследователска фирма от Флорида. Данните показват, че през последните 60 години два пъти повече „мечи“ пазари са започнали през април, отколкото през септември.