Миналата седмица бе толкова динамична за финансовите пазари, че неотдавна подобни движения щяха да бъдат определени като необичайни, коментира пред Bloomberg View бившият главен изпълнителен директор на Pimco Мохамед Ел-Ериан.
Цените на всички видове активи – от безрисковите правителствени ценни книжа до рисковите акции – се покачиха едновременно. Германските и американските облигации поскъпнаха, с което доходностите им спаднаха. Същевременно широкият индекс S&P 500 доближава исторически високи стойности.
Движенията продължиха да объркват определяния преди за традиционен пример, при който цените на облигациите се покачват, а цените на акциите се понижават, когато инвеститорите очакват, че икономиката ще се представи зле, и обратно. Налице са най-различни обяснения, като някои са по-логични от други.
Едното тълкувание е, че инвеститорите очакват хиперактивните централни банкери да продължат да бъдат техните най-добри приятели, стимулирайки пазарите с продължаващите неконвенционални парични мерки. Разочароващите икономически данни от САЩ и Европа, публикувани миналата седмица, биха подкрепили този възглед. Те поставят Федералния резерв на САЩ и Европейската централна банка под допълнителен натиск да провеждат по-приспособителна политика, отколкото по принцип го правят.
Чрез демонстриране на последователна готовност и способност да задържат пазарните колебания и да осигурят подкрепа за цените на финансовите активи, разделяйки представянето на акциите от това на икономиката, централните банкери успяха да привлекат повече пари, които да достигнат до пазарите.
По-ниските разходи за финансиране също стимулираха текущата рентабилност на компаниите. Това им позволи да върнат повече пари към акционерите си под формата на дивиденти и обратни изкупувания, както и схващането, че се намираме в парадигма на исторически ниски лихвени проценти.
Това е оптимистичният възглед. Той също така е валиден и - имайки предвид колко добре се отплати – се вкорени дълбоко на пазарите. Но това може би е само част от малко по-неудобно обяснение, свързано с мнението, че при текущите оценки инвеститорите в облигации може би реагират на нещо, което фондовият пазар все още не разпознава.
Инвеститорите в облигации по принцип не са склонни да поемат повече риск в сравнение с инвестиращите в акции. Поради тази причина те променят своите позиции по-рано при наличието на огромна вероятност за приближаващи разпродажби. Това е така, защото отчасти те са по-фокусирани върху макроикономическата картина и отчасти защото облигациите са с различен рисков профил, носещ различна печалба. В края на краищата те плащат истинската си цена, докато акциите могат да продължат да поскъпват.
Тази интерпретация се подкрепя от факта, че фондовият пазар също е обект на явления от страна на търсенето, които могат да се окажат временни. Бумът на пазара на сливания и придобивания, например, вля доста пари на пазара, с което цените на акциите продължиха да се покачват с темпове, които представянето на икономиката едва ли би могло да оправдае.
Ако тази допълнителна интерпретация е вярна, въпрос на време е преди корелацията между рисковите и безрисковите активи да се завърне към историческия си модел.
Трудната част е определянето на времевата рамка, особено що се касае до ключовия психологически въпрос – кога инвеститорите ще изгубят вяра в способността на централните банки да продължат да стимулират икономиката чрез по-високи цени на финансовите активи?
преди 10 години Когато инвеститори като Ел Ариан и Джими Роджерс говорят за странности на пазарите вероятно значи че са я оплескали някъде и искат нещо да се промени за да намалят загубите или да спечелят по вече от суровини акции или облигации Но мисля че цените както на акциите така и на облигациите ще продължава да нараства въпреки високите стоиности Ф Р ще намалява постепенно стимулите но Е Ц Б вероятно ще започне да ги увеличава въпреки нежеланието на Германия Ниската инфлация и сериозната опаснот от дефлация ще притискат Марио Драги за нови стимули и тои вероятно няма да има друг избор Големите компании най вече технологичните натрупаха огромни количества кеш и много скоро ще започнат инвестиции и придобивания което ще тласне цените на акциите отново нагоре Цялата световна икономика се възтановява макар и по бавно от очакванията отговор Сигнализирай за неуместен коментар