Тази клауза задължава Аржентина всяко доброволно предложение към старите кредитори преди 31-и декември тази година да бъде предоставено впоследствие и на облигационерите, които са се съгласили през 2005 г. и 2010 г. на драстичното „подстригване“ на дълга. Аржентина винаги досега подчертаваше, че в случай на плащане на непокорните кредитори, т. нар. “фондове лешояди”, поради допълнителната Rufo клауза ще трябва да плати допълнителни 120 милиарда долара на притежателите на заменяеми облигации. В момента обаче Аржентина разполага с по-малко от 30 млрд. долара валутни резерви.
Успехът на инициативата на банките обаче не е сигурен. „Има известен спор в Adeba", заяви вътрешен източник. Така например президентът на една банка е обсебил организацията на самия план, без изрично да е получил разрешението на другите банки за това.
"Мисля, че днес не можем да кажем, че това предложение на Adeba е сигурно", казва друг източник. Банките ще трябва помежду си да стигнат до единодушие по отношение на подробностите, а след това да получат гаранцията на правителството, че ще бъдат адекватно компенсирани.
Ако планът сработи, той щеше да бъде огромен пробив по един случай, който тежи в продължение на десетилетие над гражданите и политиците на страната, но също така и над облигационерите и адвокатите им.
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
преди 10 години не бъркаш младеж, "спасяването" е от данъкоплатците няма страшно ..... :))) печалбите са за банките в частност, а загубите общи с ве думи да го духат бедните ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Спасяването от фалит и като да хвърлиш още една динена *** на прасето с надеждата да наддаде още малко до Коледа. Не може банков план да е дългосрочно полезен за когото и да било. Плановете на банките в такива моменти са по-скоро удобни за спасяването на собствените им кожи за да могат после пак да забъркат поредната каша. Ами нали ако не поемат дълговете на държавата, същата няма да се разплати с фирмите а те от своя страня няма да си върнат кредитите на банките? Или бъркам? отговор Сигнализирай за неуместен коментар