Аржентина е осъществила плащане на стойност 642 млн. долара за уреждане на дълга към Парижкия клуб на държавите кредиторки, обединяващ 19 високо индустриализираните страни, предава ИТАР–ТАСС.
Общите задължения на южноамериканската страна възлизат на 9,7 млрд. долара, като в това число влизат и лихвите, посочиха от аржентинското Министерство на икономиката.
През май Буенос Айрес се споразумя за "окончателното разрешаване" на проблема с публичния дълг към Парижкия клуб, натрупан вследствие на тежката икономическа криза в страната след фалита й през 2001 г. Споразумението предвижда постепенно изплащане на задълженията в рамките на пет години. Следващото плащане на стойност 500 млн. долара е предвидено за май 2015 г.
Споразумението с Парижкия клуб бе постигнато без посредническата роля на Международния валутен фонд (МВФ). По подобна схема Аржентина погаси дълга си към Лондонския клуб на частните кредитори през януари 2006 г., спестявайки лихви за около 1 млрд. долара.
Аржентинските власти многократно критикуваха съветите на МВФ, определяйки ги като "неолиберални рецепти", довели до тежката социално-икономическата криза, която избухна в страната през декември 2001 г. Въпреки това през 2005 г. и 2010 г. Буенос Айрес преструктурира 93% от държавния дълг в размер на 100 млрд. долара.
Правителството на президента Кристина Фернандес де Кирхнер имаше срок до сряда, за да направи лихвено плащане към облигационерите си или южноамериканската страна щеше да фалира официално за втори път през последните 13 години. През последния месец властите предприеха мащабна обществена кампания по охулване на отказалите споразумението кредитори, както и цялата американска съдебна система.
В средата на юни Буенос Айрес претърпя тежко поражение пред Върховния съд на САЩ, след като съдиите отхвърлиха молбата за преразглеждане на историческия фалит през 2001 г. Отказът на правителството на южноамериканската страна да изплаща редовно задълженията си към непожелалите да се съгласят със схемата за преструктуриране накара засегнатите облигационери в крайна сметка да се обърнат към съд в Ню Йорк.
Съдебната им стратегия се базираше на стандартен текст от договора, който гласи, че всички кредитори имат право на еднакво отношение, и в този смисъл е несправедливо да бъдат изплащани средства на онези, които са съгласни да не получат цялата инвестирана сума, като същевременно не се изплащат на онези, които искат да получат цялата сума.
Сред фондовете, които си чакат парите, са Aurelius Capital Management и NML Capital, партньор на Elliott Management. Аржентина им дължи общо над 1,3 млрд. долара. По-рано държавата ги нарече "лешояди", които се надяват на печалба от облигациите, закупени на безценица от тях.