IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Застрашава ли черният пазар развитието на бизнеса?

Правителствата поставят барикади пред предприемачите, които могат да бъдат елиминирани само чрез нерегламентирани действия, пише Mises Institute

09:47 | 13.07.14 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Застрашава ли черният пазар развитието на бизнеса?

От ляво често виждаме напрежение между онези, които искат да помогнат на бедните, и тези, които искат да помогнат на правителството. Един скорошен пример за това е предложението за забрана на парите в брой, представено от икономиста в Харвард Кенет Рогоф.

В същността си тезата е насочена към паричните потоци към черния пазар, които според експерта правят по-трудно за правителството прокарването на отрицателни номинални лихвени проценти. Всъщност фактът, че паричните средства благоприятстват черния пазар е една от най-големите ползи за бедните, които не могат да си позволят да се придвижват в регулаторните гъсталаци, поставени от скучаещите бюрократи от името на силните. Единственият избор, пред които те са поставени, е да се борят с тежките бюрократични апарати, или да създадат неформален бизнес.

Последните дебати около компанията за транспортни услуги Uber напомниха за безкрайните барикади, поставени от правителствата на пътя на предприемачите, особено пред тези от дребния бизнес. Всъщност, ако ги нямаше правителствата, кой щеше да тормози частния сектор? Властите определено се справят с тази си роля, пише в свой анализ за Mises Institute икономистът и преподавател в Университета Фън Чиа в Тайван Питър Ондж.

Жертвите на този произволен тормоз са малките фирми, които нямат възможността да пишат чекове на свои политически кръстници. Никога няма да узнаем колко много фирми не са реализирали дейност, срещайки отпора на високите регулаторни разходи. Тези неосъществени предприемачески идеи са като неизкупените алтернативите в притчата за счупения прозорец на Фредерик Бастиа. Броят им със сигурност е голям.

През 2011 г. Kauffman Foundation установи, че 54 на сто от американците на възраст 18-34 години или искат да започнат бизнес, или вече са го направили. В същото време проучване на oDesk и Millennial Branding показа, че 35 на сто от 18-35-годишните са стартирали собствен бизнес, докато други 72 на сто биха искали да се откажат от работата си и да поемат по техния път.

Посочената група не е никак малка, тъй като говорим за повечето американци. Обърнато в реториката на политиците, говорим за повечето избиратели.

Подкупите, разбира се, позволяват на тези хора да започнат бизнес без регулаторен тормоз. Те плащат под масата, за да могат да свият част от регулаторните разходи. В същото време обаче, за да може да се развият – да отворят франчайзи в цялата страна, да речем, трябва да се регистрират и да платят тези разходи. Те вече обаче са достатъчно големи, за да си ги позволят и в крайна сметка властите отново печелят.

С други думи, черният пазар е "рисков капитал" за бедните и младите. Подкупите осигуряват ранен стадий на имунитет от регулаторните тежести, които в противен случай задушават малките предприемачи.

Във втората част на предложението си Рогоф ни отвежда към цялата икономика. Той иска въвеждането на отрицателни лихвени проценти и обвинява подкупите, че правят вземането на подобно решение по трудно. Тук икономистът издава невежеството си по отношение на тезите за бизнес цикъла на класическия и австрийския икономикс. Извън областта на изкривената кейнсианска реалност, реалната икономика е поставена под натиск, именно когато правителството успява да прокара ниски лихвени проценти. Твърде евтиното финансиране води до повече лоши кредити и реализирането на неустойчиви проекти.

Очевидно е, че предложенията на Кенет Рогоф ще увеличат неравенството, бедността и ще повишат бариерите пред просперитета. Говорим за стандартен социалистически модел – погуби сиромаха и после обвини богатите за това. "Ускоряване на противоречията", както Ленин го нарича.  

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:07 | 08.09.22 г.
Най-четени новини

Коментари

5
rate up comment 2 rate down comment 1
studioaa
преди 10 години
Най-страшния черен пазар, който върлува у нас, не е този на платената любов или дори оръжието и дрогата, а облужването на поръчки от задкулисието от "независимите" български медии. Те се възползват от влиянието си, за да насаждат определени настроения, които са интерес на олигархични кръгове, а контрол върху това няма никакъв. Например в последните 24 месеца медиите у нас се надпреварват да публикуват 100% фалшиви изявления от редица европейски лидери като Ангела Меркел, Франсоа Оланд, Дейвид Камерън, Тереза Мей и други високопоставени лица. Всички тези изявления твърдят едно и също нещо - българите на изключително нежелени навсякъде в Западна Европа, защото били изсмуквали социалната система и се препитавали предимно от кражби и измами. Освен това се говори за абсолютно несъществуващи намерения за въвеждане на ограничения пред българските работници. Тези действия на нашите медии са сериозно престъпление по смисъла за законите навсякъде в ЕС. Питам се кой е поръчва тези "материали"??
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 0 rate down comment 1
Nikola666
преди 10 години
Поздравления за Димитър Вучев за това че ни насочва вниманието към тази интересна статия.Но според мен и оригиналното заглавие е добро: "How Government Forces the Poor Into Black Markets".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 1
Nikola666
преди 10 години
... стандартен социалистически модел погуби сиромаха и после обвини богатите за това. "Ускоряване на противоречията", както Ленин го нарича.Аз си мислех че БСП са го напипали по интуиция, а те очевидно са го учили в партийните школи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
...По първата част - за черния пазар и регулациите съм напълно съгласен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 0 rate down comment 0
Ricco
преди 10 години
"реалната икономика е поставена под натиск, именно когато правителството успява да прокара ниски лихвени проценти"----------------Тцъ! Ниските лихвени проценти не са причината. Причината са ниските нива на обезпечение на заемите. Колкото по-ниско е нивото на обезпечение на даден заем толкова по-висок е моралния риск. И "лекуването" на този риск с по-високи лихви е борба с последиците, а не с причината. Защото, повтарям - причината е ниското ниво на обезпечение (самоучастие), а не ниската лихва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още