САЩ начело, Китай във възход
Най-големият получател на преки чуждестранни инвестиции през миналата година са САЩ. Въпреки че потоците към страната намаляха след началото на кризата, входящите ПЧИ в страната възлизат на 188 млрд. долара през 2013 г. и са с 50% повече от тези към втория най-голям получател - Китай.
Сделки в сектора на шистовия газ формират над 80% от трансграничните сливания и придобивания в петролната и газовата индустрия миналата година. Перспективата за добив на евтин газ превърна САЩ в основен получател на международни фондове за нови проекти.
Много други сделки в петролния и газовия сектор са придобивания на активи, собственост на европейски или щатски компании, често намиращи се в Африка, от страна на купувачи от Китай и други развиващи се страни. В банковия сектор се наблюдава сходен модел, който се очаква да продължи, пише в доклада.
Разходите на Китай за ПЧИ са нараснали с 15% до 101 млрд. долара миналата година, а изходящите от страната потоци се очаква да изпреварят входящите - 124 млрд. долара за 2013 г., в рамките на две до три години, прогнозират от UNCTAD.
Китай не е единственият инвеститор с дълбоки джобове. Изходящите потоци ПЧИ от Персийския залив са скочили с две трети миналата година до 31 млрд. долара, като според доклада има потенциал за още ръст.
Най-големите 5000 корпорации в света държат 4,5 трлн. долара в кеш, сочи още проучването.
Съотношението кеш към активи на компаниите в развиващите се пазари остава стабилно на ниво около 12% през последните пет години, но съотношението в развитите страни е нараснало от 9% преди финансовата криза до 11% през 2013 г.
„Това увеличение сочи, че към края на 2013 г. трансграничните корпорации от развитите страни са държали с 670 млрд. долара повече кеш от преди – значителна спирачка за инвестициите“, пише в доклада.