Принудителният труд по света генерира незаконни печалби в общ размер от поне 150 млрд. долара годишно, показва проучване на Международната организация на труда (МОТ), съобщава BBC.
Цифрата значително надхвърля предварителните изчисления на организацията, като това я накара да се обърне към правителствата по света с призив да реагират на този наболял проблем.
21 млн. души в целия свят са жертва на насилствен труд, като емигрантите са най-уязвими. Над половината от работниците по принуда се намират в Азия, 18% - в Африка и почти 10 на сто в Латинска Америка, като никаква част от изкараните средства не отива за работещите и не биват плащани никакви данъци, показва проучването.
„Това проучване задава съвсем нови граници на представата ни за трафика на хора, насилствения труд и съвременното робство“, каза генералният директор на МОТ Гай Райдър.
Две трети от сумата идва от нелегалната проституция, а останалата част се разпределя между домакинската работа, земеделието и строителството. В голямата си част насилственият труд е държан от организираната престъпност и това затруднява борбата срещу него още повече, казва организацията.
Като резултат от проучването МОТ се обърна към правителствата по света и ги призова да обърнат внимание на основните причини за съществуването на проблема – бедност, липса на достъп до образование и обучение и на възможности за работа.
Разпределени по сектори приходите от насилствен труд изглеждат по следния начин:
Сексуална експоатация – 99 млрд. долара
Строителство, промишленост, минно дело и оборудване – 34 млрд. долара
Земеделие, лесовъдство и риболов – 9 млрд. долара
Частни домакинства, които не плащат или плащат по-малко от дължимото срещу принудително извършване на домакинска работа – 8 млрд. долара
преди 10 години Браво за статията!Сикам хората да виждат повече такива!И това е само върха на айсберга. Експлоатацията фашистка е беркрайна отговор Сигнализирай за неуместен коментар