Желанието за по-висока доходност на инвеститорите в облигации продължава да бележи силен възход в последните месеци. В тази връзка най-големият инвестиционен фонд в света – Pimco, вижда няколко сигнала, че ситуацията на кредитните пазари ще става все по-динамична.
"Доскорошните активи с висока доходност се превърнаха в такива с не особено висока, а кредитните спредове са почти на нивата от 2007 г.", отбеляза Кристиан Щраке, глобален ръководител на кредитната изследователска група в Pimco.
Първият голям риск, който той вижда на кредитния пазар, е завръщането към времената отпреди кризата.
"През последните шест месеца станахме свидетели на няколко нови големи дългови изкупувания, общият размер на които по същество се равнява на 80-90 на сто от самите компании", посочи експертът.
Вторият риск за кредитния пазар според Щраке се корени в корекцията на ограниченията за размера на дълга, който кредитополучателят може да набере.
По думите му още един риск идва от т.нар. тенденция "дивиденти преди купони". Кристиан Щраке имаше предвид капиталовия инструмент Alternative Tier 1 (AT1), който бе въведен за европейските банки според новите правила Базел III.
"На теория банките сега са задължени да продават купонни облигации, които биха могли да бъдат изключени, докато акционерите все още получават дивиденти", заяви Щраке.
"Това би било краен сценарий, но той дава основание за много изтънчен подход към този бързо развиващ се сектор", допълни той.
Анализаторът от Pimco отбеляза, че четвъртият риск се корени във вторичната ликвидност на облигационния пазар, която все още е историческа свита.
"Непрекъснатото инжектиране на ликвидност, инвеститорският глад за доходност и относително по-добрите оценки доведоха до силно представяне на корпоративен кредит през последните години. В резултат на това се появяват все по-свити оценки на активите", посочиха oт своя страна експертите от Societe Generale.