Бразилия сигнализира, че най-дългият цикъл на затягане на монетарната политика в света може би върви към своя край, след като вдигна разходите по заемите в девето поредно заседание, съобщава Bloomberg.
Бордът на банката, воден от нейния председател Алешандре Томбини, е гласувал единодушно да се повиши основната лихва с 0,25 процентни пункта до 11%, каквато бе прогнозата на всички 57 икономисти, анкетирани от Bloomberg.
Централната банка вдигна лихвата с 3,75 пункта за по-малко от година. Само Турция е повишила с повече основната си лихва за периода.
На последното си заседание през февруари банката сигнализира, че затягането може скоро да приключи като намали наполовина темпа на лихвените повишения .
"Това е сигнал, че централната банка иска да спре с повишенията на следващото заседание през май“, коментира Алберто Рамос, главен икономист за Латинска Америка в Goldman Sachs. "Това ще зависи много от икономическите данни. Ако данните не изненадат в негативна посока, то банката ще спре да вдига лихвата."
В изявлението си централната банка премахна изразите от предишните изявления, които намекваха за допълнителни лихвени повишения.
Докладът предвижда ускоряване на инфлацията до 6,2% през тази година и то при положение, че основната лихва се повиши до 11%, което вече е факт.
"Този доклад прави ясни инфлационните опасения на централната банка", коментира Нютон Роса , главен икономист в Sul America Investimentos.
На 24 март Standard & Poor's понижи рейтинга на Бразилия с една стъпка до BBB-, което е най-ниското инвестиционно ниво. Усилията за да подпомагане на растежа чрез увеличаване на разходите и обуздаване на цените чрез по-високи лихви навредиха на фискалните сметки, посочи кредитната агенция.