Председателят на борда и главен изпълнителен директор на Goldman Sachs Лойд Бланкфейн заяви пред CNBC, че е оптимист за развиващите се пазари в дългосрочен план, въпреки рязката разпродажба на техните валути в петък.
Бланкфейн, който е участник в Световния икономически форум в Давос, обаче предупреди, че тези валути са високодоходни, но и високорискови. „Всички тези страни, които са разположени по цялото земно кълбо, са много близки в умовете на инвеститорите.“ Шефът на Goldman даде за пример Мексико, която сега е различно място и заедно със САЩ и Канада представляват голяма възможност за енергийното производство в Северна Америка.
По отношение на американската икономика Бланкфейн все още е оптимист. „Има голяма инерция – намаляването на задлъжнялостта, лихвената среда, жилиният пазар и енергийният сектор са все благоприятстващи растежа.“ Темпът на растеж обаче няма да надхвърли горната част на прогнозите, която бе завишена. „Очакванията са в унисон с реалността.“
Спадът на фондовия пазар в САЩ напоследък трябва да се гледа в контекста на високите нива, на които акциите все още се търгуват, смята той. Макар анализаторите на Goldman да допускат голяма вероятност от пазарна корекция през тази година, Бланкфейн смята, че дори и по-голяма корекция няма непременно да прекъсне възходящия тренд.
Според него Китай няма механизъм за поправяне на грешките и трябва да направи повече за развитието на капиталовия си пазар. По думите му това ще е много трудно, защото проблемът е като този с кокошката и яйето – институционалните инвеститори ще привлекат публични компании, но как тези инвеститори ще дойдат без да има достатъчно такива компании.
Относно Европа Бланкфейн смята, че икономиката се справя много по-добре, отколкото преди две години, но все още се движи с половин цикъл след тази на САЩ.
За банките, плащащи големи глоби на правителствата, ръководителят каза, че грешките не са непременно престъпления.