Природните бедствия по света са причинили щети на стойност повече от 125 млрд. щатски долара през 2013 г., показа доклад на европейския презастраховател Munich Re.
Значителни последици е предизвикал тайфунът "Хаян", който застигна Филипините през ноември. Вследствие на природното бедствие загинаха повече от 6 000 души, а щетите за страната бяха оценени на 10 млрд. долара, или около 5% от брутния ѝ вътрешен продукт.
Членът на Управителния съвет (УС) на Munich Re Лудгер Арнолдусен изтъкна като тревожен факт за региона възможността за настъпване на нови тайфуни от ранга на "Хаян", пише CNBC.
"Разрушителната сила на тайфуните застрашава крайбрежните райони, островите, а също и вътрешните региони в цяла Югоизточна Азия. Въз основа на естествения цикъл, нашите анализи прогнозират началото на една фаза с по-засилена тайфунна дейност през следващите години", посочи той.
Въпреки мащабните щети, който предизвика "Хаян", най-значителни последици нанесоха наводненията в Централна Европа през юни. Общите загуби вследствие на тях възлизат на 15,2 млрд. долара, 3 млрд. долара от които са били поети от застрахователите. Силната градушка, която удари автомобили, сгради и покриви през юли и август в Германия пък е нанесла загуби в размер на съответно 5,2 млрд. долара и 4,1 млрд. долара.
Общите преки щети, причинени от глобални бедствия, възлизат на около 125 млрд. долара, което е донесло на застрахователи загуби в размер на 31 млрд. долара. Въпреки всичките природни катаклизми през миналата година общият размер на щетите е под средната стойност от последните 10 години от съответно 184 млрд. долара и 56 млрд. долара.
Докладът на Munich Re показа контрастираща картина между развитите и нововъзникващите пазарни икономики по отношение на планирането при бедствия и застрахованите загуби, причинени от тях.
"Някои от събитията от 2013 г. илюстрираха колко добре предупрежденията и мерките за минимизиране на загубите може да ограничат влиянието на природните катастрофи. Загубите, причинени от последните зимни бури в Европа, например, останаха сравнително ниски", коментира Торстен Йеворек, член на УС на Munich Re.
"Събития като тези във Филипините показват спешната необходимост от направата на повече за защитата на хората в развиващите се и нововъзникващите пазари. Това включва застрахователни програми, подкрепени от държавите, които да предоставят на засегнатите финансовата помощ след бедствие", посочи още Йеворек.