Американските акции най-вероятно ще отбележат добра година, фондовите пазари в Европа и Япония се съживяват, а държателите на облигации трябва да внимават
Какво да очакват инвеститорите през следващата година след звездната 2013 за пазарите на акции в САЩ и в други развити държави?
Ако полуизненадващата стъпка на Федералния резерв на САЩ (Фед) да съкрати с 10 млрд. долара обема на паричните стимули за икономиката е все пак някакъв сигнал, то би трябвало да очаквате повече от неочакваното.
Десетте инвестиционни стратегии, които може да следваме през 2014 г.
9 / 10
9. Банката на Америка, акции на европейски финансови институции
По-високи лихвени проценти в САЩ ще дадат предимство на банките, които извличат ползи от условията, при които краткосрочните лихвени проценти по депозитите са ниски, а дългосрочните лихвени проценти по кредитите се покачват. По същото време съживяващата се американска икономика стимулира хората да работят, както и издателите на кредитни карти, докато силният фондов пазар пък се отразява положително на мениджърите на активи.
Банките разчистиха счетоводните си баланси и докато все още растежът на отпуснатите кредити остава свит, кредитирането би трябвало да се увеличи, когато кредитните условия се облекчат, заключават стратезите на Bank of America Merrill Lynch.
Тази година би следвало да има най-малко банкови фалити от 2007 г. насам. По-малките регионални банки като цяло са в по-добро финансово здраве от големите, смята Ричърд Бърнстийн от Richard Bernstein Advisors. Той очаква акциите на малките по пазарна капитализация банки да поведат.
Положителните прогнози за финансовия сектор на Европа зависят от края на рецесията в еврозоната и от растящото доверие на бизнеса в целия регион, включително и във Великобритания. Много банки в Европа се търгуват под счетоводната си стойност и би трябва да станем свидетели на по-високи цени през следващата година, казва Рудолф-Рияд Юнес, ко-мениджър на RSQ International Equity Fund. Той залага на водещите банки в Испания и в Обединеното кралство заедно с относително по-стабилните кредитори в Северна Европа и в страните от Скандинавския полуостров.
Още галерии
„2014 г. ще бъде подобна на 2004 и на 1994, когато американската икономика изненада с високия си ръст“, споделя пред MarketWatch главният икономист на Gluskin Sheff & Associates Дейвид Розенберг. Но можете да избегнете изненадата. Сегашният икономически и пазарен климат, с поглед в миналото, ни предлага надеждна карта за пътя, по който да инвестираме.
Когато приготвяте портфолиото си за 2014 г., имайте предвид следното – американските акции най-вероятно ще отбележат добра година, не отлична; фондовите пазари в Европа и Япония изглежда се съживяват, а държателите на американски облигации може би стоят на тънък лед особено сега, когато Фед реши, че икономиката се нуждае от по-малка подкрепа.
Вижте кои са десетте инвестиционни стратегии за предстоящата година. Къде ще вложите парите си през 2014 г.? Вижте в галерията!
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в
Google News Showcase.