Американските акции най-вероятно ще отбележат добра година, фондовите пазари в Европа и Япония се съживяват, а държателите на облигации трябва да внимават
Какво да очакват инвеститорите през следващата година след звездната 2013 за пазарите на акции в САЩ и в други развити държави?
Ако полуизненадващата стъпка на Федералния резерв на САЩ (Фед) да съкрати с 10 млрд. долара обема на паричните стимули за икономиката е все пак някакъв сигнал, то би трябвало да очаквате повече от неочакваното.
Десетте инвестиционни стратегии, които може да следваме през 2014 г.
7 / 10
7. Енергийната независимост на САЩ се засилва
САЩ засилват енергийната си независимост. Това забележително постижение може да промени правилата на играта не само за производителите на природен газ и петрол, но и за глобалната икономика. По-евтината енергия дава на американските компании огромни сравнителни предимства пред конкурентите в Европа, Япония и в развиващите се държави. По данни на Boston Consulting Group американските износите в ключови сектори като химическата, металургичната и транспортната промишленост извличат ползи от рационализираните разходи.
Енергийната независимост облекчава напрежението върху бюджетите на домакинствата и стимулира доверието на потребителите. През октомври производството на петрол в САЩ надхвърли вноса за пръв път от почти две десетилетия, показват данните на американската администрация за енергийна информация (EIA). До 2016 г. се очаква американското производство на петрол да задмине това на Саудитска Арабия, гласи информация на Международната енергийна агенция. Тенденцията вещае добри неща за компаниите, участващи в изграждането и поддържането на енергийната инфраструктура и осигуряващи необходимата технология.
Но енергийният сектор изостава на широкия американски пазар и е непопулярен сред инвеститорите, въпреки че тези акции извличат полза от ускоряването на растежа в световен мащаб и предлагат атрактивна дивидентна доходност.
Според анализаторите на Bank of America Merrill Lynch мениджърите значително подценяват енергийния сектор в състава на своя портфейл и оценката на групата е ниска въз основа на балансовата стойност, паричните потоци и растежа на печалбите.
„Една от причините, поради която харесваме енергията, е защото е толкова мразена“, споделят анализаторите.
Още галерии
„2014 г. ще бъде подобна на 2004 и на 1994, когато американската икономика изненада с високия си ръст“, споделя пред MarketWatch главният икономист на Gluskin Sheff & Associates Дейвид Розенберг. Но можете да избегнете изненадата. Сегашният икономически и пазарен климат, с поглед в миналото, ни предлага надеждна карта за пътя, по който да инвестираме.
Когато приготвяте портфолиото си за 2014 г., имайте предвид следното – американските акции най-вероятно ще отбележат добра година, не отлична; фондовите пазари в Европа и Япония изглежда се съживяват, а държателите на американски облигации може би стоят на тънък лед особено сега, когато Фед реши, че икономиката се нуждае от по-малка подкрепа.
Вижте кои са десетте инвестиционни стратегии за предстоящата година. Къде ще вложите парите си през 2014 г.? Вижте в галерията!
Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в
Google News Showcase.