Урок №6: "Старият свят" (Япония и Европа) е жив и се разширява
Въпреки песимистичните коментари за Япония и Европа, "Стария свят" се възстанови от кризата и започва движението си нагоре. През 2013 г. японската икономика ще нарасне с 2%. Борсовият индекс Nikkei 225 добави 48,3% за досегашните 11 месеца, което прави японският фондов пазар един от най-продуктивните в света.
Що се отнася до Европа, за радост на инвеститорите икономиката на еврозоната официално излезе от рецесията през второто тримесечие.
Урок №7: Законите на икономическата гравитация важат и за Китай
Всичко, което се движи нагоре, рано или късно започва да се движи надолу. През 2013 г. инвеститорите най-накрая признаха, че Китай вече не може да расте с по 10% на година. Втората по големина икономика в света забави значително темпото си на разширяване до около 7,5%.
Урок №8: За развиващите се пазари все още не е дошъл най-добрият момент
През 2013 г. се случи нещо невероятно – забавяне в развитието на развиващите се икономики и ускоряване на това в САЩ, Европа и Япония. Освен това, през 2014 г. общият дял на Щатите, Великобритания, Германия и Япония в световния БВП ще бъде по-голям от този на страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка).
Урок №9: Производственият сектор вече не е това, което беше
В последните години производството стана по-изгодно, отколкото банкирането, водено от високото търсене на селскостопански продукти в развиващите се пазари. Мащабната индустриализация, появата на средната класа и нарастващият стандарт на живот в страните от Третия свят доведоха до увеличаване на търсенето на суровини – желязо, цинк, сребро, соя, пшеница и т.н.
Разбира се, инвеститорите забелязаха това и промениха посоката на паричните си потоци. Но всички цикли, дори и супер циклите, рано или късно приключват. През 2013 г. цените на суровините намаляха.
Урок №10: Пазарът на недвижими имоти бе непопулярен само за кратко
В разгара на кризата от 2008-2009 г. пазарът на недвижими имоти бе достигнал дъното, а дори и под него. Това накара много експерти да виждат силна непривлекателност на активите от сектора през следващите няколко години. Това вече не е така.
Ключово събитие през 2013 г. бе завръщането на ръста на търсенето и предлагането в имотния сектор, и то не само в САЩ, а в световен мащаб. Броят на сделките на световния пазар на недвижими имоти вече достигна предкризисните нива от края на 2007 г.
преди 10 години Биткойнът е нова тема с очаквано продължение, сигурно затова Джоузеф Куинлан е пропуснал да я спомене. Той отчита по-скоро по-дълги зависимости. Ако догодина има спукване, или пък още по-голяма стабилизация, сигурно ще я спомене :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Урок 1: Не се борете с Федералния резерв и другите централни банкие , голям новина - просто потвърдиха старото правило : никой не може да се е*ава с печатницата отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Не знам точно къде, но определено Биткойн трябва да влезе в Топ 10. Това е явление без аналог до момента. отговор Сигнализирай за неуместен коментар