Пет години след началото на глобалната финансова криза водещите ръководители от финансовия свят очакват цялостно подобрение на икономическия растеж в следващите шест месеца, показа проучване на CNBC.
Сред анкетираните попаднаха 33 главни финансови директори на компании от Европа и Азия. По-голямата част от запитаните – 65%, очакват световната икономика да отчете скромен ръст през следващите шест месеца. 4% пък прогнозират "силно подобрение" за периода.
Проведеното в периода 21-23 октомври проучване включва финансови директори от компании като Unilever и Lenovo. Изследването също така показа, че очаквания са заетостта да получи тласък в предстоящите месеци. Над половината от анкетираните ръководители са заявили, че ще наемат нови служители през следващите шест месеца в сравнение с едва 4 на сто, които планират съкращения. 40 на сто пък не предвиждат никаква промяна в персонала.
Резултатите се оказаха в съответствие с оптимизма на Международния валутен фонд (МВФ). През октомври организацията повиши очакванията си за растежа на развития свят, в това число еврозоната, САЩ, Великобритания, Япония и Канада, до 1,2% през 2013 г. и 2% през 2014 г.
Перспективите пред страните от БРИКС (Бразилия, Русия, Индия, Китай и Южна Африка) обаче бяха значително понижени. Общият очакван растеж на петте държави бе понижен до 2,9% през настоящата година – с 0,3 процентни пункта по-малко спрямо оценката от юли.
Анкетираните експерти изразиха своите опасения относно цялостното развитие на нововъзникващите пазари. Над 80% от запитаните имат опасения за забавяне на растежа до известна степен. Само 9 на сто пък са посочили, че са незаинтересовани. Първата позиция сред основните проблемни казуси заема забавянето на растежа на Китай – втората по сила икономика в света.
преди 11 години Предполагам искаш да кажеш "стъкмистика" :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Абе не е , ама със статистиката ще го пробват да го настроят..."Резултатите се оказаха в съответствие с оптимизма на МВФ" отговор Сигнализирай за неуместен коментар