Преди повече от година, когато дълготрайният бум в минното дело на Австралия тъкмо започваше да губи инерция, забавяйки икономическия растеж и причинявайки голям брой съкращения, управителят на Австралийската централна банка (АЦБ), Глен Стивънс, предупреди, че прекаленият песимизъм може да се превърне в самоизпълняващо се пророчество.
Трябваше да мине известно време, но призивът на Стивънс за повече оптимизъм като че ли най-накрая дава резултат. Увереността в бизнеса, както и сред потребителите, нараства и вече има признаци, че сигурният ръст на безработицата през изминалата година може да започне да намалява.
След речта на Стивънс в петък, идеята, че най-лошото за австралийската икономика е минало, става все по-срещана. Ключовото послание е, че тежкото положение на ниска увереност и високи валутни курсове се е облекчило значително, освобождавайки пътя за други сектори, извън минния, които да уравновесят ресурсно-базираната икономика.
Със сигурност, възстановяването все още е в ранен стадий, а признаците за подобрение са колебливи.
Австралийската икономика, възлизаща на $1,5 трилиона, от повече от две десетилетия се разширява без прекъсване, но растежът намаля през последната година, подобно на Китай – основният търговски партньор на Австралия. АЦБ намали лихвите 8 пъти през последните 2 години, но растежът се сви до 2,6% от 4%. Това кара някои да твърдят, че АЦБ има още работа.
„Трудностите пред свалянето на лихвите през ноември очевидно са по-големи сега, когато безработицата спадна, а разходите на дребно се подобриха, но основното ни виждане, че лихвите трябва да спаднат не се е променило“ каза Стивън Уолтърс, главен икономист в JPMorgan.
Част от възстановяването на икономиката стана от само себе си, посредством отслабващата валута. След като прекара по-голямата част от времето, през последните 3 години, над паритета с американския долар – сериозна пречка пред икономиката, във време когато цените на потребителските стоки падаха рязко – австралийският долар е с около 10% по-ниско от върха си по-рано през тази година, облагодетелствайки сектори като промишленото производство и строителството.
Цените на жилищата също започнаха да се покачват, теглени най-вече от инвеститори, което напомни на АЦБ да предупреди за рисково кредитиране – друго препятствие пред намаляне на лихвите. Жилищното строителство се появи като светъл лъч в слабата икономика, с рекордно ниски лихви, увеличавайки цените на жилищата и издаването на разрешителни за строеж през последните месеци.
Ново забавяне на икономиката би било преждевременно, но да се намалят залозите за такова изглежда като разумен избор.