Правителството на Япония днес официално се присъедини към многостранните преговори за създаване на Транстихоокеанско партньорство - ново интеграционно обединение в района на Тихия океан, предаде ИТАР-ТАСС, цитирана от БТА.
Новината бе оповестена днес в малайзийския град Кота-Кинабалу, където се провежда поредният кръг консултации за формирането на тази организация.
В преговорите за създаването на Транстихоокеанското партньорство участват 12 страни. Първоначално се включиха Чили, Нова Зеландия, Бруней и Сингапур. По-късно към тях се присъединиха САЩ, Австралия, Виетнам, Малайзия и Перу. Миналата година покана да участват в изготвянето на принципите на търговското партньорство получиха Канада и Мексико.
Към процеса не е поканен да се присъедини Китай, който стремително укрепва позициите си в азиатско-тихоокеанския регион.
Транстихоокеанското партньорство е търговски пакт, който предлага пълно премахване на митата и други ограничения на движението на стоки и услуги. Ако обединението бъде създадено, на него ще се падат 40% от световния брутен вътрешен продукт и около една трета от световната търговия.
Япония по-конкретно е заинтересована от премахването на митата и други ограничения при доставката на промишлените си стоки, включително автомобили. Тя обаче иска да запази вносното мито на някои селскостопански продукти - ориз, пшеница, говеждо, свинско, млечни продукти и захар. Токио се надява по този начин да защити своите фермери от конкуренцията. Подобна позиция среща съпротивата на страните, които са големи износители на такава продукция - на първо място САЩ и Австралия.